Öğretmen Diyarı

2016 Şubat Öğretmen Ataması İçin 30 Bin Kadro Meclisten Geçti.

2016 Şubat Öğretmen Ataması İçin 30 Bin Kadro Meclisten Geçti. TBMM Genel Kurulu'nda, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edildi. Kamu görevlilerine ilişkin toplam atama sayısı sınırları, 40 binden 55 bine çıkarılacak. 

Meclis Genel Kurul'daki konuşmalarda üçüncü olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına Mehmet Habib Soluk, konuşma yaptı.

AK PARTİ GRUBU ADINA MEHMET HABİP SOLUK (Sivas) :

“ Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 3'üncü maddesi üzerinde AK PARTİ Grubu adına söz almış bulunuyorum. Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Görüşmekte olduğumuz madde esasen daha önce çıkarılan geçici bütçe kanunlarında yer alan maddelere benzerlik arz etmektedir. Ancak, bu maddede bir fark vardır ki bu hakikaten önem arz eden bir husustur.

Değerli milletvekilleri, bildiğiniz üzere, Anayasa'mızın 7'nci maddesi yasama yetkisini düzenlemekte, Türkiye Büyük Millet Meclisine ait olan bu yetkinin devredilemeyeceğini hüküm altına almaktadır. Daha önce çıkarılan geçici bütçe kanunlarının birçoğunda bütçe kanunlarına ekli cetvellerin Bakanlar Kurulunca belirleneceğine dair hükme yer verilmiş ve bu yetkiler Bakanlar Kurulunca kullanılmıştır. Oysa şu anda görüşmekte olduğumuz bu maddede söz konusu belirlemeler bizzat yasama organı tarafından yapılmış ve böylece Anayasa'nın amir hükmüne riayet edilmiştir. Bu hususta hassas davranan Maliye Bakanlığına özellikle teşekkür ederim.

Görüştüğümüz bütçe kanunu her ne kadar geçici bütçe olsa da vatandaşların beklentilerine cevap verilmesine ve kamunun yürüteceği hizmetlerin aksamadan yürütülmesine gayret gösterilmiştir. Bu madde vesilesiyle, atama bekleyen öğretmenlerimize bir kez de ben bir müjde vermek isterim. 2015 yılında toplam 40 bin adet memur atamasının 55 bine çıkarıldığını, bunun 30 bininin öğretmen ataması olduğunu, bunun da Şubat ayında gerçekleşeceği hususunu da buradan ifade etmek isterim. “ dedi.

 

Kaynak: turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim