Öğretmen Diyarı

2016 ŞUBAT Ayında ÖĞRETMEN Ataması OLACAK MI ? Hangi branşta açık var Olursa Kaç Bin Atama Olur ? Branş Branş tahmini kadrolar açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığının 1 Eylül 2015 Salı günü yaptığı açıklama ile Öğretmen atamalarında bir sorun olmadığını ve takvim çerçevesinde atamaların yapılacağını açıkladı. MEB Tüm branş dağılımını açıkladı. 37000 öğretmen atamasının nasıl yapılacağını da açıklayan bakanlığın okul listelerini de bu akşam ( 1 Eylül akşamı ) yada 2 eylül ile 3 eylülde kesin olarak açıklanması bekleniyor.

Şubat ayında öğretmen ataması olacak mı ? Öğretmen ataması olursa kaç bin atama olacak ? 

 MEB'in branş dağılımını açıklamasından sonra sınırda kalanlar ve şubatta atama umudu olanların merak ettiği soru ise Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Şubat Ayında öğretmen ataması yapacak mı ? 2016 Şubat ataması hakkında MEB'in atama yapılmayacak açıklamasına rağmen adayların umutları halen sürüyor.

 Geçtiğimiz yılda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklama ile öğretmen atamasının sadece ağustos ayında olacağını ve Şubat ayında herhangi bir atama yapmayacaklarını açıklamışlardı. Ancak 24 Kasım Öğretmenler Gününde Başbakan Ahmet Davutoğlu öğretmenler müjdeli haberi vermiş ve 2015 Şubat ayında 15000 bin öğretmen ataması yapılmıştı. Ancak Bu yıl MEB'den yapılan açıklamada yıllar gittikçe kontenjanların doluğu ancak Öğretmen yığılmasının arttığı bu sebeple hakkaniyet doğrultusunda sadece Ağustos ayında atama yapılacağı açıklandı.


 2016 Şubat Ayında Öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağı şuanlık netlik kazanmadı. Şubat ataması ve tüm öğretmen atamasına dair haberleri sitemiz Beserhaber.com adresinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

2015 YILI EYLÜL DÖNEMİ ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU VE ATAMA DUYURUSU

Bakanlığımıza bağlı eğitim kuramlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak ilk atama, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında Ek-1 Atama Yapılacak Alanlar ile Başvuruya Esas Olacak Taban Puan ve Kontenjan Listesinde belirtilen alanlarda 37.000 öğretmen kadrosuna atama yapılmak üzere, 4-10 Eylül 2015 tarihleri arasında başvuru alınacaktır.

Atamalar 15 Eylül 2015 tarihinde yapılacaktır.

I. Atamaların duyurulması, tebligat ve göreve başlama

1. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, atamaların yapıldığı tarihte Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

2. Atama kararnameleri, il milli eğitim müdürlüklerine internet ortamında gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirtikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır. Tebligat, adayın elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılır. Adaylar, tebligatın yapılmış sayıldığı tarihten itibaren 657 sayılı Kanunun 62 nci ve 63 üncü maddelerinde belirtilen sürelerde göreve başlamak zorundadır.

3. Ataması yapılanlar, aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine başvurarak göreve başlama talebinde bulunacaktır. İstenilen belgeleri tam olarak ibraz edenler göreve başlatılacak; belgelerinde eksiklik görülenler ya da belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacaktır.

4. Tebligatı beklemeksizin göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurmak suretiyle göreve başlayabilecektir.

5. Elektronik Başvuru Formundaki beyanları ile ibraz ettikleri belgeler il milli müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engel hali bulunmayanlar göreve başlatılacak; göreve başlatılmasında tereddüde düşülenler ise değerlendirilmek üzere İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına bildirilecektir.

6. Sabıka sorgulama belgesinde "Adli sicil kaydı vardır" ibaresi bulunanlar göreve başlatılmayacak; sabıka sorgulama belgesi ile buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına gönderilecektir.

7. Öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir:

a) Bu duyuruda başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,

b) Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (2 adet),

c) Mal bildirimi (il milli eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),

ç) Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,

d) Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu,

e) Milli sporcular, yukarıdaki belgelerin yanında elektronik ortamda beyan ettikleri 12/05/2011 tarihli ve 27932 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 12/05/2011 tarihi ve sonrasında düzenlenen/denklik işlemleri yapılan milli sporcu belgesi/belgeleri veya kurumca onaylı örneği,

f) Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmi yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi,

g) Diğer kamu kurumlarında görev yapmakta olanlardan yetkililerce onaylanmış muvafakat belgesi (Ek-4/a yazı çerçevesinde alınan Ek-4/b muvafakat belgesi).

İ. Göreve başlamayanlar hakkında yapılacak işlemler

- Öğretmen olarak ataması yapılanlardan başvurusunda belirtilen elektronik posta adresine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik posta yoluyla tebligat yapıldığı halde yasal süre içinde göreve başlamayanların atamaları, 657 sayılı Kanunun 62 ve 63 üncü maddelerine göre iptal edilecektir. Bu durumda olanlar, atandıkları tarihten itibaren 1 (bir) yıl geçmeden öğretmenliğe yeniden atanmak üzere başvuramayacaktır.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 

beserhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim