Öğretmen Diyarı

2016 Şubat Ataması İçin Düşünülen Sayı 30 Bin mi ?

Bakan Avcı'dan 2016 Şubat ataması açıklaması. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 13 Ekim Salı akşamı saat 20.45'te TRT Haber'in konuğu oldu. ''Haber Odası'' programına katıldı. Programda önemli açıklamalarda bulundu.İşte O Açıklamalar..
Bakan Avcı'dan Şubat ataması açıklaması. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 13 Ekim Salı akşamı saat 20.45'te TRT Haber'in konuğu oldu. ''Haber Odası'' programına katıldı. Programda önemli açıklamalarda bulundu.İşte o açıklamalar 

Bakan Avcı, 2016 Şubat atamasıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

''Atamalar yasayla belirlenir. Bize geçen yıl bütçe kanunu üzerinden 47 bin kadro ihdas edildi. Maliye Bakanlığı 37 bin kadro için atama izni verdi. Elimizde 10 bin kadro kaldı. Kullanmadığımız 10 bin kadro var. Onun üzerine ne kadar ilave edebileceğimiz Maliye Bakanlığının iznine bağlı. 

2016 KPSS'ye girecek olanlar da verilecek olan tüm kadro izninin kullanılmasını istemiyorlar. Bize ihdas edilecek olan kadronun bir kısmını Şubat'ta bir kısmını da Ağustos'ta kullanacağız. Kadroyu ikiye böleceğiz. Bu kadrolar TBMM'de kanunla ihdas edilecek. Maliye, MEB'e izin verecek.''

Bakan Avcı, Şubat atamasında toplam ne kadar öğretmen atanacağı yönünde net bir ifade kullanmadı.

Bir bakan döneminde en fazla atana öğretmen 140 bin dedi. 

Şubat atamasıyla istihdam edeceğimiz öğretmenler hemen görev yerine gitmeyecekler. İsteğe bağlı olarak ister bulundukları ilde, ister atandıkları ilde ister üniversiteyi okudukları ilde 2. dönem itibariyle Stajyer olarak görev yapacaklar. Oryantosyan eğitimi almış olacaklar. Bir rehber öğretmen eşliğinde gerek okulda gerek il ilçe milli eğitim mdüürlüğünde görev yapacaklar.

Ayrıca Bakan AVCI Şubatta atanacak öğretmenlerin yaz tatilinde uyum ve oryantosyan eğitiminden geçirilerek doğu ve gündeydoğudaki lisanları, şartları, öğretmenliğin temel eğitimlerini, mevzuatı herşeyi tecrübe ederek öğrenceklerini açıkladı.

AVCI bu yüzden şubat atamasının çok işlerine yarayacağını açıkladı.

 

Hürriyet

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim