Öğretmen Diyarı

2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?
2016-2017 Ücretli öğretmenlerin alımlarınınz önümüzdeki aydan itibaren başlayacağını belirtiliyor. Yaşanan darbe olaylarının ardından ülke genelinde açığa alınan öğretmenler olmuştu. 15.200 civarında öğretmen FETÖ okullarından, 20.000'in üzerinde öğretmen ise Milli Eğitim Bakanlığı okullarından açığa alınmıştı.
Yapılan Atamalar Yetersiz!

Açığa alınan öğretmenlerin boş norm kadrolarını doldurmak için, Başbakan Binali Yıldırım eylül ayında sözleşmeli öğretmen atamasının yapılması için Milli Eğitim Müdürlüğü'ne talimat verdiklerini belirtmişti ve ataması yapılacak öğretmen sayısının 15.000 olacağını duyurmuştu. Ancak açığa alınan öğretmenler göz önünde bulundurulacak olursa 15.000 atama boş norm kadro açıklarını kapatmak için yeterli olmayacak gibi gözüküyor.

Bu nedenle eylül ayında ücretli öğretmen alımı yapılacağı ve yapılacak olan alım sayısınında yüksek olacağı belirtiliyor. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yapılacak olan eylül atamasından sonra boş norm kadroları belirleyeceği ve ihtiyaç kadar üretli öğretmen ataması yapması bekleniyor.
Ücretli Öğretmen Alımında Dikkat Edilecek Konular

Milli Eğitim Bakanlığı'nın boş norm kadro incelemesi yapılır ve okullarda ilk olarak öğretmen açığı bulunan norm kadrolara atama yapılır. Okulda norm kadro eksikliği olan okullara ücretli öğretmen takviyesi yapılacak. Okulların belirttiği şartlardaki öğretmenlere öncelik tanınacak.

Mesela B okulunda Türkçe öğretmeni ihtiyacı varsa, başvuru yapan adaylar arasından türkçe öğretmeni alımı yapılacak. Eğer boş norm kadro için başvuran adayların bir çoğu aynı bölümdense sıralama KPSS puanına göre yapılır ve en yüksek puana sahip öğretmenin alımı gerçekleştirilir.
Ücretli Öğretmenlik Önlisans Mezunlarını Kapsar mı?

Milli Eğitim Müdürlüğü normal olarak önlisans mezunlarından ücretli öğretmen alımlarını gerçekleştirmiyor. Ancak Ülkemizde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde oluşan öğretmen açığının kapatılması için önlisans mezunlarının da başvuruları değerlendiriliyor. 

Ancak ön lisans mezunlarının başvuruları kabul edilse bile yapılacak olan görevlendirmeler Doğu ve Güneydoğu bölgelerine oluyor. Ücretli öğretmen alımında öncelik sırası oldukça önem taşıyor. İlk olarak Eğitim Fakültesi mezunları, Diğer Lisans Mezunları ve son olarakda ihtiyaç halinde Ön Lisans mezunları alınıyor.
Ücretli Öğretmenlik Başvuru Tarihleri

Ücretli öğretmenlik başvuruları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi eylül-ekim tarihleri arasında yapılması bekleniyor. Ücretli öğretmen alımı yapılıp yapılmayacağı il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün boş norm kadro ihtiyacına göre yapılır. Ücretli öğrenmen alımının yapılabilmesi için ilk olarak yapılacak olan atamaların, özür grubu atamalarının yapılması beklenir, bu atamalar yapıldıktan sonra gerek duyulduğu takdirde ücretli öğretmen alımına başvurulur.

Ücreli öğretmenliğe başvuru yapmak isteyen adaylar il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunabilir. Başvuru sırasında gereken evraklar ise, Nufus cüzdanı fotokopisi ve Diploma Fotokopisi olarak belirtiliyor. Ancak istenebilir evraklar olabilir, bu evraklar Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açıklanacaktır.
Ücretli Öğretmenlik Başvuruda İstenilen Belgeler

    Ücretli Öğretmenlik İçin Başvuru Dilekçesi 
    Diploma / Mezuniyet Belgesi / Çıkış Belgesinin Aslı ve Fotokopisi
    Nüfus Cüzdan Fotokopisi
    Pedagojik Formasyon Belgesi / Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans belgesi Fotokopisi, 
    SABIKA KAYDI
    Kurs/Seminer Belgesi (Varsa) 
    Fotoğraf (1 adet)

www.habersefi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim