Öğretmen Diyarı

2015'te Öğretmenler Yine Unutuldu ve Zam Haberleri Ne Kadar Gerçek!

Sürekli olarak sosyal medyada, yazılı ve görsel basında "Öğretmene zam", "ek ders ücretlerine zam", 2 zam birden, 3 zam birden, 5 zam birden gibi dolaşmakta oysa ortada yıllardır ne gerçek anlamda bir zam var ne de değişen birşey.

Öncelikle öğretmen zam haberlerine bakılacak olursa eşi çalışmayan, bir kaç çocuklu ve yüksek dereceli yani 15 senelik öğretmen maaşları hep haber yapılıyor. Oysa gerçeğe bakıldığında yeni göreve başlayan ve bekar bir öğretmen ile kıyaslandığında maaşlar arasındaki fark oldukça fazla.

Şu an yeni göreve başlayan öğretmen 2 Bin 300 TL civarı maaş almakta. Ek ders ücretini de katacak olursak ki 3 Bin TL'yi bulmaktadır. Çoğu kimse oldukça yüksek gibi gördüğü bu maaş öğretmenlik mesleğini icra eden ve sürekli kendini her alanda sosyo-kültürel alanda geliştirmesi gereken, gelecek nesilleri yetiştirmek için sürekli güncel olması gerekli öğretmen için yeterli değildir. Sinema, Tiyatro, Kitap ve dahasayılamayacak bir çok materyale ulaşması mesleği gereği zorunlu olan öğretmenlerimiz için bu gereklilik değil artık zorunluluktur.

Ekonomi'den Öğretmen'e Sıfır pay!
Türkiye ekonomisinin %8'lik büyüdüğü 4 yıl önceki dönemde tüm mamurlara (Öğretmen ve akademisyenlere) ek ödeme artışları yapılarak seyyanen o zaman 250 ila 500 TL arasında zam yapılmış ve çizelgede öğretmen ve akademisyenlerin buluduğu sütunda "0" yazmakta idi. Bu ek ödemeden öğretmenlere hiçbir hak verilmemişti.

Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olmasının hemen sonrasında tüm akademisyenlere Bin TL ek ödeme verilmesi gibi öğretmenlerin de ek ödeme verilmeliydi. Öğretmenler burada da unutuldu!

4 yıllık Fakülte mezunu olarak göreve başlayan öğretmen diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki aynı statüde çalışanlara göre daha düşük ücret ile başlamaktadırlar.

Ek Ders Ücreti Adaletsizliği!
Ek ders ücretlerine gelinecek olursa 800 Bin'den fazla öğretmen var ve tüm öğretmenler ek ders ücreti alamamaktadırlar. Çünkü düzensiz norm kardo ve ek ders yönetmeliğinden dolayı 15 saat üstü derse girilirse ek ders ücreti hak edilmektedir. 15 saat maaş karşılığı olduğundan haftada 21 saat derse giren bir öğretmen ancak ayda 250 TL civarı ek ders alabilmektedir. Tam derse giremediği durumda oldukça düşük ek ders ile karşı karşıyadır.

Ek ders ücretine gelince de yıllar yıllar önce Şura toplantılarında alınan kararlara göre 10yıl önce 12 lira olması öngörülen ek ders ancak 10TL'yi şu sıralar bulmaktadır. 

Özellikle branş öğretmenleri bu sorunu yaşamakta ve norm kadro sistemindeki eksiklik ve yanlışlıklardan dolayı mağduriyetler yaşanmaya devam etmektedir. Bilindiği üzereher öğretmen sabit bir ek ders almamakta ve kimi hiç alamamaktadır.

Zam Haberleri!
Öğretmenlere sanki her ay zam yapılıyormuş gibi bir çok yerde öğretmene zam zam zam diye bangır bangır haberler bulunmakta ve bu da toplumda öğretmene karşı bir ön yargı oluşturmaktadır. Oysa 2016-2017 Toplu Sözleşmesinde öğretmene yapılan zam bellidir ve bu oranlarda Sendikaların bir başarısı değil BAŞARISIZLIĞIDIR.

Nöbet Ücreti ve Sendikalar!
Toplu sözleşme gereği 2016'da haftalık 2 saat, 2017'de haftalık 3 ek ders verilecek. Geçen yıl bir çok sendika nöbet eylemi başlatmalarına rağmen ve sonuç olarak sözleşme de istediklerinin yarısını bile alamadıkları halde sus pus olmuş durumda ve öğretmene destek değil sadece isim olarak sendikacılığa devam etmektedirler. Sadece bu sözleşme maddeleri için değil daha önceki verilen sözler de bir çok büyük sendika tarafından unutulmakta hatta unutturulmaktadır.

Sınav Ücreti
Yıllardır tek olumlu gelişme belki de bu sınav ücreti adaletsizliğinin düzeltilmesi oldu. Yıllardır öğretmenin tek aldığı gerçek kazanım budur. O da eğer kazanım ise. Çünkü tüm ülkenin sınav yükü öğretmenlerin üzerinden geçmekte ve öğretmenler ek ders ücreti karşılığında hafta sonları feragat ederek düşük ücrete sınav görevi almaktaydılar. En azından artık iki katından fazla ücret alınacak olsa da bu da yeterli değildir.

Birçok sınavda adaylardan alınan ücretler ekonomiye katma değermiş gibi hazineye veya kuruma aktarılmamalı, hangi sınava ne kadar ödeme alındıysa o ücretin tamamı döner sermaye hesabına yatırılarak masraflar sonrası tüm idareci, güvenlik personeli, sınav görevlileri, hizmetlilere dağıtılmalıdır. 

1 Derece Verilmesi
2008'den sonra göreve başlayacak tüm memurlara 1 derece verilmesi çok fazla bir maaş artışı getirmeyecektir. Fakat küçükte olsa ne yazık ki en ufak bir derece ve zam artışı herkesin beklentisidir.

Ek Gösterge 3000 Sözü Unutuldu!
Daha önce polis ve öğretmenlerin ek göstergelerinin arttırılması ile ilgili bir çok siyasetçi ve sendika çalışmalar başlatmış ve gündemde tutmuştu. Fakat bu son dönemde polislere verilecek olan ek gösterge artışı tüm polislerimiziçin sevindirici olurken öğretmenler burada da unutulmuştur. Ek gösterge artışı emekli olurken maaş düşüşünü engel olacak ve emeklilikte en azından bir miktar daha katkı saylayacaktır. Çalışanlar için ise az da olsa maaş artışı sağlayacak bu ek gösterge zammı da öğretmenler için duman oldu. Sendikalar da yeterli desteği göstermediği bu konu yine rafa kaldırıldı.

My Memur olarak öğretmenlere verilen değerin artık ciddi anlamda ödüllendirilmesi gerekmekte ve gelecek nesilleri, geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerimizin artık unutulmamasını temenni ediyoruz. Umuyoruz ki şu ana kadar unutulan tüm bu gerekenler tekrar özellikle sendikalar tarafından gündeme getirilir ve daha somut adımlar atılmasının yolu açılır.

 

Memurlar ve Memur Adaylarının Yeni Sesi My Memur Haber Sitesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol