Öğretmen Diyarı

2015 Şubat Öğretmen Ataması Branş Dağılımında Türk Dili Edebiyatı Mezunları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın atama kriterlerine baktığımızda önceliği ihtiyaç sayısı oluşturmaktadır. Bu yıl lise branşlarına ağırlık verilmesinden dolayı liselerde ise en fazla açığın (ihtiyacın) Türk dili ve edebiyatı branşında olması kontenjanın bu branşa fazla ayrılacağına birinci işarettir.

Kontenjanların açıklanmasına kısa bir süre kala Türk dili ve edebiyatı öğretmeni açık sayısının 5 bini aştığı belirlenmiştir. 24 bin mezunla en fazla mezunu da elinde bulunduran Türk dili ve edebiyatı branşına 15 bin öğretmen atamasında 1.000 üstü kontenjan verileceği tahmin ediliyor.Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerine yüksek kontenjan verilebilmesinin sebepleri ise şunlar:

1- 109 branş arasında 24 bin atama bekleyeniyle en fazla mezunu elinde bulundurması

2- Lise branşları arasında 5 binden fazla norm ihtiyacı ile en fazla açığı elinde bulundurması

3-Osmanlı Türkçesi dersinin imam hatip liseleri ile sosyal bilimler liselerinde zorunlu diğer liselerde ise seçmeli olmasi bu dersi okutacak Türk dili ve edebiyatı öğretmeni açık sayısını (ihtiyaç norm sayısını) ilerleyen günlerde arttırması.

 4- 2014 Eylül atamalarında 1.115 kontenjanı ile atama bekleyen Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin mağdur edilmesi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın atama kriterlerine baktığımızda önceliği ihtiyaç sayısı oluşturmaktadır. Bu yıl lise branşlarına ağırlık verilmesinden dolayı liselerde ise en fazla açığın (ihtiyacın) Türk dili ve edebiyatı branşında olması kontenjanın bu branşa fazla ayrılacağına birinci işarettir. Bakanlığın kontenjan dağılımında göz önünde bulundurduğu 2. kriter ise atama bekleyen sayısı hangi branşta fazla ise o branşa can suyu olması adına biraz daha fazla kontenjan verilmektedir. 109 branş arasından 24 bin atama bekleyeniyle burada da rekoru elinde bulunduran branş Türk dili ve edebiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kriterlere eylül ayında yapılan öğretmen atamalarında Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin mağdur edilmesi ve Osmanlı Türkçesi dersinin imam hatip ve sosyal bilimler liselerinde zorunlu diğer liselerde seçmeli olmasıyla açık sayısının artması eklenince 1.000 üstü kontenjan verilmesi kaçınılmaz oluyor.

 

Türk Dili ve Edebiyatı'nın itibarı ne durumda?
 
Ülkemizde bu yıl KPSS'ye giren 24 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni vardır. Asıl mezun sayısı bu değildir elbette. Bu sayının yanında sınava girmeye hak kazanamamış ya da sınava girememiş birçok aday da bulunmaktadır. Bu sayı 2015 itibariyle 30 bini geçecektir. Eylül atamasında 1125 Edebiyat öğretmeninin atanmasıyla birlikte bir edebiyat öğretmeninin atanma olasılığı 1/30 iken her 30 kişiden 29'u diplomasına kahretmiştir. Bununla birlikte MEB'in alan değişikliği uygulamasıyla 1400 sınıf öğretmeni Türk Dili ve Edebiyatı branşına kaydırılmıştır. Yani işin uzmanları 1125 sayısıyla geçiştirilirken başka bölümlerden 1400 gibi bir sayı Edebiyat branşına kaydırılmıştır.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden halihazırda elde edilen güncel açıklar 40'a yakın ilde, Türk Dili Edebiyatı açığı 3 binlere dayanmaktadır. Açıklanan tüm illerle birlikte buna Osmanlı Türkçesi dersinin de eklenmesiyle açık sayısı en az 10 bini görecektir.
 
Ülkemizde YGS ve LYS'nin, TEOG sınavları kadar önemsendiği göz önüne alınırsa YGS'den 40 soru LYS'den de 56 soru olmak üzere toplamda 96 soru Türk Dili ve Edebiyatı dersi kapsamındadır . Bu da sınavın %20'sine denk gelmektedir. Buna rağmen eylüldeki alımda diğer branşlardan %50'lere varan bir alım yapılırken Türk Dili Edebiyatının atanma yüzdesi yalnızca %4'dür. Açık yok mu elbette var. Olmasa neden alan değişikliği yapılsın. 
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri artık yetkililerden bu duruma bir an önce çözüm bulmaları gerektiğini, kaybettikleri itibarı en yakın ocak atamasında ve devam edecek olan atamalarda geri verilmesini istiyor.
 
Kaynak: Kamuajans.com/ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim