Öğretmen Diyarı

2015 SEÇİM SONUÇLARINDAN ÖĞRETMEN ATAMALARI ETKİLENİR Mİ?

Bilindiği üzere seçimlerden önce Mart ayında Ağustos'ta 47 Bin Öğretmenin atanması için Başbakan Davutoğlu'nun onayı ile ilgili yasal düzenleme iktidar partisi milletvekillerinin oylaması sonucu meclisten geçirilmişti. cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha sonra bunu onaylaması üzerine 47 Bin Öğretmen atamasının Ağustos ayında yapılacağı kesinlik kazandı.


Öğretmen adaylarının merak etttiği konuda "seçim sonuçlarının öğretmen atamalarını nasıl etkileyeceği" sorusudur... 2015 seçim sonuçlarına göre hiçbir siyasi parti ve AK Parti tek başına hükümet kuracak siyasal mv sayısına ulaşamamıştır. Yani ilerleyen süreçlerde ya koalisyon hükümeti kurulacak ya da azınlık hükümeti ile devam edilip erken seçim sürecine gidilecek. Bu durumda Ağustos ayında yapılacak olan Öğretmen atamalarını etkileyecektir...
Mart ayında kanunu geçiren AK PARTİ'nin tek başına iktidar olamaması öğretmen atamalarının yapılması konusunda belirsizliklerin ortaya çıkaracağını gösteriyor. daha önceki seçim dönemlerinde Ak PARTİ tek balıba iktidar partisi olduğu için o dönemde yapılan öğretmen atamalarında herhangi bir sıkıntı yaşanmamış öğretmen adayları da bu durumdan memnun olmuşlardır. Şu an seçimden AK PARTİ'nin tek başına iktidar olamayacak vekil sayısına ulaşamamış olması diğer projleri olduğu gibi Öğretmen atamalarını da olumsuz etkileyecek olması kaçınılmazdır.

Ak Parti'nin tek başına iktidar olduğu 13 yıllık dönemde toplamda 475 Bin Öğretmen ataması yapılmış, ortalama yılda 40-50 Bin öğretmen adayı kadroya geçirilmiştir. Yeni kurulacak olası koalisyon hükümetlerinde öğretmen atamaları konusunda yaşanacak fikir ayrılıkları kadro sayılarının ve atamaların zorlu sürece gireceğini işaret etmektedir. Bu durum önümüzde ağustos Öğretmen atamalarını da şüphesiz etkileyecektir. Çünkü 47 bin Öğretmen atamasını içeren kanunu Ak Parti meclisteki çoğunluğu ile mart ayında geçirmişti. Şu an Mecliste öyle bir çoğunluğu bulunmamaktadır.

2015 KPSS'ye ve ardından ÖABT'ye toplamda 300 Bin civarı Öğretmen adayının gireceği tahmin ediliyor. Seçim sonuçlarından kaynaklı hükümet bunalımının oluşturduğu bu belirsizlik öğretmen adaylarını da ciddi manada tedirginliğe sokmuştur.
 süreci takip ederek öğretmen adaylarımız için en hayırlı kararların alınmasını tememnnisinde bulunuyoruz...


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim