Öğretmen Diyarı

2015 ÖĞRETMEN ATAMALARI YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ!

Yaklaşık 2 hafta önce başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların imzası bulunan MEB'e 47 bin öğretmen kadrosunun ihdasını öngören kanun tasarısı TBMM başkanlığına sunulmuştu. Bu kanun tasarısından sonra atamaların Nisan ayında veya seçim öncesi yapılacağı yönünde yazılı ve görsel medya ile özellikle sosyal medyada haberler dolaşmaya başladı. MEB'e 47000 öğretmen kadro ihdas edilmesi ile ilgili kanun geçtiğimiz günlerde TBMM plan ve bütçe komisyonu tarafından kabul edildi. Fakat kanun teklifi TBMM genel kuruluna henüz gelmedi. Meclis, kanunu 3 Nisan 2015'e kadar geçiremezse hem olası seçim öncesi öğretmen atamaları hem de Ağustos ayı öğretmen atamaları tehlikeye girmiş olacak.


Nisan ayında veya seçim öncesinde atama bekleyen öğretmenlerin gözü kulağı bu yasama döneminin son Ak Parti grup toplantısındaydı. Fakat başbakan Davutoğlu, dün yapılan grup toplantısında atama bekleyen öğretmenlere ve atamalara hiç değinmedi.


Öte yandan seçim öncesi öğretmen atamasının adil olmadığını düşünen ve tüm kadro ihdasının ağustos ayında kullanılması gerektiğini düşünen öğretmen adayları da var. Yeni mezun olacak ve seçim öncesi atama olsa dahi branş bazında sıralama olarak kendisine sıranın gelmesi mümkün olmayan öğretmenler Nisan atamasına şiddetle karşı çıkmakta ve seçim ataması değil sınav ataması istemektedir. Bu öğretmenler, 2014 KPSS ile 2 atama yapılıp 55 bin öğretmenin atamasının yapıldığı ve 3. atamanın haksızlık olduğunu ileri sürüyorlar.


Hem seçim öncesi atama talep eden öğretmenler hem de atamaların tamamının Ağustos ayında olması gerektiğini düşünen öğretmenler için artık sabır noktası taşmak üzere. Tüm adaylar 47 bin atamanın ne zaman olacağının alenen ve net bir şekilde açıklanmasını bekliyorlar. Zihinleri bulandıran atama süreci adayların 2015 KPSS'ye hazırlanmalarını da olumsuz yönde etkilemektedir.


Elde olan tek somut bilgi ise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve bakanlığın seçim öncesi atamaya son derece karşı olduğudur. Alo 147 ve MEB'in üst düzey yetkililerinden alınan bilgiye göre atamaların tamamı ağustos ayında yapılacak. Seçim öncesi atama ihtimali oldukça zayıflamış durumda. Mart ayının sonuna kadar açıklama olmazsa atamaların tamamının yaz aylarında yapılacağı da anlaşılmış olacak.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol