2015 Öğretmen Atamaları!

 Milli Eğitim Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen ataması gerçekleştirecek. Fakat seçimler dolayısıyla öğretmen ataması talep edilmesi süreci etkilemektedir. MEB'e 2015 yılı için 47 bin öğretmen kadrosu ihdas edilmesi öngörülmüş ve kanun teklifi geçtiğimiz hafta TBMM plan ve bütçe komisyonundan geçmişti. TBMM'de şu anda gündem iç güvenlik paketi ile ilgili düzenleme. Bu düzenlemeden sonra vakit kalırsa MEB'e 47 bin kadro ihdası ile ilgili kanun düzenlemesi genel kurula gelecek fakat vakit kalmazsa seçim öncesi öğretmen atama ihtimali resmen ortadan kalkmış olacak. Bilindiği gibi 3 Nisan 2015 tarihinde TBMM kapanacak.


 MEB, 2015 yılı Şubat ayında 15 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirmişti. 2015 KPSS'ye 300 binin üzerinde öğretmen adayı katılacak. Sınav sonuçlarına göre ise Ağustos-Eylül döneminde öğretmen atamaları gerçekleştirilecek. MEB, 47 bin öğretmenin tamamının Ağustosta atanacağına dair Alo 147 üzerinden bilgi paylaşımında bulunuyor. Öte yandan bakan Avcı, yaklaşık 3 hafta önce yaptığı bir açıklamada seçim öncesi atama haberlerinin ''Spekülasyon'' olduğunu iddia etmişti. 


 Atama bekleyen öğretmenlerin küçük bir kısmı Nisan ayında veya 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesi öğretmen ataması bekliyor ve 47 bin kadronun bölünmesini de istemeyip kadronun tamamının seçim öncesi kullanılmasını ve 2015 KPSS ile atama yapılmamasını talep ediyorlar. Bu durum, 2015 KPSS'ye girecek olan 300 binin üzerinde bir öğretmen için adil bir istek gibi gözükmüyor.


 Öte yandan geçtiğimiz günlerde Kon TV'ye konuk olan eski Milli Eğitim Bakan yardımcısı Orhan Erdem, MEB'in bırakın Nisan-Mayıs ayını Şubat ayında bile atama yapmaya sıcak bakmadığını, hem bütçe olarak hem de atanmış öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinde büyük sıkıntı yaşandığını ve MEB'in seçim öncesinde atamaya sıcak bakmadığını belirtmişti. Atamalarla ilgili bakanlık kesinlikle atama taraftarı değil ama topun Başbakan Ahmet Davutoğlu'nda olduğu da belirtilen önemli hususlar arasında yer alıyor.


 En önemli konulardan bir tanesi de 2014 Lisans KPSS ile 2014-Eylül ve 2015-Şubat dönemlerinde toplamda 55 bin öğretmenin atanmış olduğu gerçeğidir. 55 bin istihdam üzerine tek bir sınav ile 3. bir atama talep edilmesi ve talep edilen sayının 40 bin-47 bin olması hem etik açıdan hem de adalet kavramı açısından doğru olmayan bir davranış olduğu görülmektedir.

 Son olarak eski başbakan ve şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 2014 yılında, başbakanlığı döneminde Nisan ayında öğretmen ataması talep edilmiş ve Erdoğan öğretmenlere ''Her ay atama olmaz'' cevabını vermişti.


 Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanlığı, atama ve eğitim ile ilintili önemli üst düzey yetkililer, eğitim camiası ve atama bekleyen öğretmenlerin çok büyük bir bölümü yapılan 47 bin kadro ihdasının tamamının Ağustos ayında kullanılmasını talep ediyor. Öte yandan geçtiğimiz hafta yapılan açıklama ile 5 bin dersane öğretmeninin MEB'e geçirileceği ve bu kadronun MEB'e ihdas edilmesi öngörülen 47 bin öğretmen kadrosundan karşılanacağı resmi olarak açıklanmıştı. Şu anki resmi veri ve açıklamalara göre ilk atama ile 42 bin öğretmen 2015 KPSS ile Ağustos-Eylül döneminde atanacak.


 Umarız resmi açıklamalarda sapma ve tutarsızlık olmaz. Seçim öncesi bir atama her şeyden önce adil olmayacağı gibi hükümet, bakan ve milletvekillerinin kendileri ile de çeliştiğinin en somut örneği haline gelecek. Seçim öncesi 10-15 gibi bir atama ile 10-15 bin kişiyi sevindirme ve seçim telaşesinde 300 binin üzerinde öğretmen de umarız küstürülmüş olmaz.


Kaynak: www.mebmedya.com

 

Anahtar Kelimeler:
2015 öğretmen atamaları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim