Öğretmen Diyarı

2015 Bütçesinde Öğretmen Atamalarına Ne Kadar Ayrıldı ?

​Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Yurdakul: Şu an Millî Eğitim Bakanlığının elinde 2.500 civarında boş öğretmen kadrosu var. Son, bu şubat ayında, biliyorsunuz, 15 bin tane öğretmen ataması yaptı, toplam 17.500 civarında kadrosu vardı, 15 bini dolduruldu. Burada da 47 bin kadro ihdas ediliyor.

Yine verilecek olan o önergeyle birlikte Bütçe Kanunu’ndaki sayı artırılmak suretiyle 35 bini bu yıl içerisinde doldurulmuş olacak. Geri kalanı da 2016 yılında yani boş kalanlar ve de Millî Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyacak olduğu bu tayindi, terfiydi gibi işlemlerinde kullanılmış olacak. Dolayısıyla, evet, 2015 yılında 50 bin tane öğretmen atanmış olacak.

Kalan 12 Bin Öğretmen kadrosu ne zaman Kullanılabilecek? SÜREYYA SADİ BİLGİÇ (Isparta) : Evet, bu 47 bin kadro meselesine geldiğimde, bu teklife baktığımızda, bu teklifte buradaki 35 bin kadro ve 2.320 idari kadronun hemen 31/12/2015’e kadar düzenlenmesi şeklinde bir şey geldi. Bu, aslında bütçe bütünlüğünü bozan bir yaklaşım.

Bununla ilgili olarak bir önerge biz oluşturduk. Bunda da 2015 yılı bu kadro cetveline bir ilave yaparak yani bu 47 bin kadro tahsis ediliyor, kalacak ama 35 bininin bütçedeki kadroya ilave edilerek 73 bine, 75 bine çıkarıyoruz, oradan yeniden aynı şekilde bütünlüğü bozmadan Başbakanlığın talebi üzerine kullanılmasına imkân getirecek bir hâle getiriyoruz. Bu 12 binlik kadro da yine orada vardır, bu 12 binlik kadro da süreç içerisinde istenildiği şekilde kullanılabilir. İlave olarak da gene...

Kadrolara atama için neden 31 Aralık 2015’e kadar denildi? Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Yurdakul: 31 şu: Yani Millî Eğitim Bakanlığı yıl içerisinde iki tür atama yapıyor.

Bir şubat ayında, bir de eylül ayında. Dolayısıyla bu yıl içerisinde bu atamayı gerçekleştirecek. Kadro ihdası devam ediyor ama atama izni ki eylül ayında kullanıp zaten süreç de bitmiş olacak. 31/12 diğer kadrolar için, belki, zaman içerisinde, öğretmen gibi diğer kadroların belli bir sürede atama mecburiyeti yok.

ÖZET: 47 bin öğretmen kadro ihdası oluşturuluyor ancak 35 binine 2015’te atama izni veriliyor. Şubat’ta 15 binlik atamayla 50 bin yapmaktadır. Geriye eskiden 2500 kadro ve 47 binden kalan 12 bin kadro kalıyor.

Emekli olacaklar hesaba katıldığında da öğretmen atama sayıları biraz daha artacaktır. Bütçeyle öğretmenlere verilen sayı 2015 için 50 bindir.

NOT: Komisyon üyelerinin konuşmaları 12 Mart 2015 tarihine aittir. 35 bin öğretmen ataması bütçe dışı düşünülmüştü ancak bütçe kapsamına alınmıştır. Bütçe kapsamına alındığı için 35 bin öğretmen atama izni henüz resmen açıklanmamıştır.

 

 

Kaynak: www.gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim