Öğretmen Diyarı

2015 AĞUSTOS ATAMALARINI BEKLEYENLER ENDİŞELİ

2015 Şubat atamasında 15 Bin  Öğretmen 108 Branşta  kadroya geçirildi.  Milli Eğitim Bakanlığı, 15 Bin kadroyu ihitayçlar ölçüsünde adil bir şekilde dağıtmıştır. Asıl merak konusu bundan sonraki atama sürecinin nasıl olacağıdır...

 

Siz atama bekleyen öğretmenlerimiz için  ilerleyen süreçlerdeki atamalar için bir değerlendirme yazısını paylaşmayı uygun gördük..


Seçim yıllarında, 2,3 hatta 4 atama dönemi olduğu geçmiş yıllardaki öğretmen atamalarından bilinmektedir. Bu yılda 2015 genel seçimleri olduğu için birden fazla atama olacaktır. Şubat 15 Bin ataması bunun ilkidir. Bundan sonraki süreçte seçimden önce bir atama daha olacağı çokça gündeme geliyor.Atama bekleyen öğretmenler "Nisa ayında 40 Bin Atama" olması için büyük etkinlikler hatta eylem planlıyor. Bunun müjdesini alabilmek için gece gündüz il il örgütleniyor..


Bir diğer merak konusu da seçimden önce olacak olan atamaların 2015 KPSS'den sonra olacak olan Ağustos atamasını etkileyip etkilemeyeceği durumudur. Çünkü Öğretmen Atamaları MEB'e ayrılan bütçeye göre, Maliye Bakanlığının 2015 memur kadrosuna göre yapılıyor.  Bu durumdan dolayı 2015 genel seçimlerinden önce yapılacak atamalar büyük bir ihtimalle 2015 yılı Ağustos Öğretmen atamalarını etkileyecektir. Geçmiş yıllarda bunun örneği vardır 2011 genel seçimlerinden önce toplam 38 Bin Öğretmen kadroya geçirilmiş 2011  KPSS'den sonra Ağustos Atamalarında sadece 11 Bin kadro verilmiş ve büyük mağduriyetler yaşanmıs, branşların % 90 ı yüksek taban puanlarını görmüştür.


Bu sıkıntının yaşanmaması için Ağustos ayında en az 50 Bin Öğretmen atanmalı ve bunun müjdesi bir an önce verilmelidir. Geçen yıl o donem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2014 Şubat'ta 10 Bin Atama,2014 Ağustos için de 40 Bin atama olaağını sınava 7 ay kala duyurmuş ve sınava girecek olanların tedirginliği bir nebze azalmıştır. Şu an bu konuda belirsizlik yaşanması büyük tedirginliğe yol açıyor... Çünkü formasyon alanlarla birlikte 2015 KPSS'ye 350 000 den fazla Öğretmen adayı girecektir...

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim