Öğretmen Diyarı

2014 Öğretmen Atamasında Şanslı Branşlar

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Hangi branştan daha fazla alım yapılır?

 

Öncelikle bunu belirleyebilecek dinamikleri ele alalım. Bilindiği gibi MEB için TEOG bir onur meselesi haline geldi. Özellikle sınavların yapıldığı dönemde yaşanan aşırı tedirginlik ve paranoya haline gelen sabotaj korkusu bu uygulama üzerinde MEB’in ne kadar titizlendiğini gösteriyor. Nitekim daha önce de MEB yetkilileri, özellikle TEOG sınavında sorumlu tutulan branşların öncellikle kadrolu öğretmenler tarafından doldurulması gerektiğini defalarca vurguladılar. Bu bağlamda Sosyal Bilgiler, İlköğretim Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşlarının en başta şanslı olduklarını ifade etmek zor değildir.

 

Öğretmen atamalarının hangi branşta ne kadar olacağını belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi de en çok nerede ihtiyaç olduğudur. Geçenlerde MEB Müsteşarı Tekin bir açıklamayla ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu bölgelerine atama yapılacağını bildirdi. Bu açıklamayla şansı artan branş Sınıf Öğretmenliğidir. Özellikle çocuk nüfusunun fazla olması ve öğretmenlerin uzun yıllar kalmasının zor olmasından dolayı sadece Şanlıurfa’da bile yaklaşık 3-4 bin civarında sınıf öğretmeni açığı vardır.

 

Hükumetin yine propaganda olarak kullandığı ve çok önem atfettiği FATİH projesi bakımından değerlendirdiğimizde Bilişim Teknolojileri branşından da anlamlı miktarda bir alım yapması beklenebilir.

 

Öğretmen alımlarını etkileyecek bir başka husus da toplumsal olaylardır. Son dönemlerde sentetik uyuşturucuların çok yaygınlaşması ve ölümlerin meydana gelmesiyle öğrenci olayları ve davranışları yeniden gündemin tepesine oturdu. Bakanlık öğrenci davranışları ve bunun toplumsal yansımalarını riske atmayarak yine hatırı sayılır bir miktarda Rehber Öğretmen alımı yapabilir ki aksi durumda olası felaketlerde suçlanabilir.

 

Şanslı olarak sayabileceğimiz branşlardan biri de tahmin edeceğiniz şekilde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisidir. Özellikle resen yerleştirmelerle birlikte İmam Hatip Lisesi kontenjanlarının artacak olması ve seçmeli derslerle birlikte oldukça fazla ders saatinin İlahiyat Mezunlarının alanına hitap etmesi bu branşın şansını artırıyor.

 

Bunun yanında tabi ki özel eğitime de paragraf açmak lazımdır. Gerek özel eğitim kurumlarında gerekse özel eğitim alt sınıflarında çok az sayıda öğrenciye bile öğretmen istihdamı gerekmesi bu branşların da atanmasını elzem kılıyor.

 

Bir başka husus ise liselerin de 6287 sayılı kanunla zorunlu olması durumudur. 11 Nisan 2012 yılında çıkan kanundan sonra ortaöğretimde okullaşma oranı yaklaşık %20 oranında artmıştır. Geçtiğimiz 2 yılda ortaya çıkan öğretmen açığı kapatılmış değildir. Dolayısıyla lise öğretmenlerinin de makul sayıda alımıyla bu açığa çare olunması elzemdir.

 

Yukarıda yazılanlar ülkemizin eğitim gerçeğidir. Bir de olması gerekenler vardır. Öğrencilerimizin bilimsel bilgi bakımından donanımlı yetişmeleri yanında onların sanat, spor ve estetik bakımlarından da iyi bir eğitimden geçirilmeleri sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmelerinin şartlarındandır. Dolayısıyla Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi, Teknoloji Tasarım gibi derslerin de kadrolu, ehil ve yeterli öğretmenlerle verilmesi ihmal edilmemelidir.

 

Bilgi ve teknoloji çağında öğrencilerimizin gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmaması için hayati önem taşıyan bir husus da pozitif bilimlere verilen veya verilmeyen önemdir. Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerin saat bakımından yeterli olmadığı tüm eğitimciler tarafından sürekli vurgulanır. Haftalık zorunlu dersler dışında alınacak seçmeli dersler arasında pozitif bilimlere yeteri kadar ağırlık verilmelidir. Ancak hal-i hazırda bu böyle değildir. İşte 9. Sınıflar seçmeli dersleri:

 

Kur’an-ı Kerim (2), Hz. Muhammed’in Hayatı (2), Temel Dini Bilgiler (1-2), Bilgi Kuramı (1-2), Demokrasi ve İnsan Hakları (1), Sosyal Etkinlik (1-2), Proje Hazırlama (1-2), Bilgi ve İletişim Teknolojisi (1-2), İşletme (2), Ekonomi (2), Girişimcilik (1), Astronomi ve Uzay Bilimleri (1-2), Uluslararası İlişkiler (2), Yönetim Bilimi (2), Diksiyon ve Hitabet (1), Sanat Tarihi (2), Alman Edebiyatı (1-2), İngiliz Edebiyatı (1-2)

 

Matematiğe değinmeden bu yazıyı bitirmek eğitim gerçekliğine aykırı düşer. Matematik bir bilim dalı olmaktan ziyade bir bakış açısıdır, bir felsefedir. “Bilim nedir?”, ”Matematik nedir?” ,”Matematik bilim midir?”, “Bilimin matematiksel temeli” konuları felsefeciler arasında, uzun bir zamandır tartışıla gelen bir konudur ve “Matematik bilim değildir” görüşü çok sayıda taraftar bulan bir görüştür. Filozoflar ve mantıkçılar son elli yıl boyunca matematiğe bir “temel” bulma yolunda yoğun bir çaba içine girmişlerdir; yalnızca birkaç cılız ses matematiğin bir temele gereksinmesi olmadığını söyleme cesaretini gösterebilmiştir (Hilary Putman gibi).Gerçekten, matematik açıklık gerektiren bir konu mudur, temellendirilmesine ilişkin bir bunalım var mıdır? Dahası, matematiğin temeli var mıdır, ya da matematiğin bir temele ihtiyacı var mıdır? (...) (*)

 

Matematik işin doğrusu öğrenci başarısının merkezidir. Matematik problemini çözen kişi hayatta karşılaşacağı problemleri de daha rasyonel çözer. Matematiği kavrayan kişi hayata daha analitik bakar. Matematiğin dünyasını anlamak denildiğinde ve matematiğin aslında bir felsefe olduğu ifade edildiğinde felsefe branşının da öğrencilerin düşünce dünyalarının zenginleşmesi açısından ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

 

Umarım MEB kontenjan belirlerken etraflıca değerlendirme yapar ve bu işin sırf ‘dengeli bir liste’ oluşturmak olmadığı bilinciyle hareket eder.

 

(*) Prof. Dr. Erhan Güzel

 

Adil TÜRK

 

Personelmebhaber.net

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol