Öğretmen Diyarı

2014 KPSS Branş Sıralaması Öğretmen Branş Bazında Sıralama

Malumunuzdur ki, öğretmen adayları 5 Temmuz 2014 günü KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavları ile başlayan, 20 Temuz 2014 Alan Bilgisi Sınavı ile devam eden takvim, söz konusu sınavların sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte heyecanlı bir sürece girmiştir. Bu süreçte, öğretmen adayları önce branş sıralamalarını öğrenecekler, ardından alanlarından ne kadar bir alım yapılacak bunu, bilahare ilk atama döneminin açılmasıyla tercih başvurularında bulunup, nihayetinde atamalar gerçekleştirilecek ve yurdun dört bir yanına dağılacaklar.ÖSYM, branş sıralamalarını aday işlemleri sistemi üzerinden açıklayarak takvime bağlı olarak yürüyecek bu heyecanlı süreci başlatmış oldu. Adaylar, branş bazında atamaya esas puanlarını seçip, sıralamalarını öğrenebilmektedirler. Branş sıralaması ile ilgili adaylara yardımcı olması için izleyecekleri yolu anlatmak istiyorum.  

1- Adaylar, ÖSYM AİS üzerinden, TC Kimlik no ve şifresi ile giriş yapacaktır.

 

2- Gelen ekranda KPSS başvuru ibaresi üzeri tıklayacaktır.

 

3- Açılan yeni sayfanın üst kısmında, 3 sekmeyi yan yana görecektir. Bunlardan en sağdaki sekme olan branş sıralaması sekmesini tıklayacaktır.

 

4- Gelen yeni ekranda, alan tercihi ve atamaya esas puan türünüzü seçmeniz gerekecektir. Bunun için ise aşağıda sunacağım bilgileri dikkatle incelemenizi öneriyorum.

 

Alan seçiminde, ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARINA İLİŞKİN ÇİZELGE incelenip, mezun olduğunuz programa göre hangi alana atanacaksınız ve bu atanacağınız alan ile kaç program ilişkili bunun tespitini yapmanız gerekecektir. Tespitinizi yaptıktan sonra atamaya esas alanınız ile ilgili ilişkili mezun olunan programların başındaki kutucuğu çentikleyeceksiniz. Ardından, sayfanın alt taraftına geçip, mevcut puan türlerinden atamaya esas olan puanı seçeceksiniz. Mesela, KPSS (Genel Kültür Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri Sınavları) +ÖABT’ye girmişseniz KPSSP121 puanınızı seçeceksiniz; eğer yalnızca KPSS’ye girmişseniz bu durumda KPSS-10 puanı atamaya esas puan türü olduğu için bunu tercih etmelisiniz.

 

 

 

Örneğin, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı lisans programından mezun birisi için;

 

Bu kişinin atamaya esas alanı Türk Dili ve Edebiyatı,

 

Atamaya esas alanı ile ilişkili programlar: 

 

1- Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

 

2- Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (*)

 

3- Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü(*)

 

4- Türk Halkbilimi Bölümü (*)

 

Bu kişi, atamaya esas alanı ile ilgili programları bulup, bu programların başındaki kutucukları işaretleyecek.

 

Bu kişinin atamaya esas puan türü, ÖABT’ye de KPSS dışında girdiği için KPSSP121’dir. Bu bakımdan, KPSSP121 puanını seçecek ve branş sıralamasını öğrenmek için ilgili yere tıklayacak. Ve branş sıralaması ile ilgili bilgiler sayfanın en altında belirecek...

 

 

 

Ayrıca, şunu da belirtmek isterim, KPSS-ÖABT’ye formasyon alan ve almayan her aday girdiği için sıralamadaki yerinizde yukarıya doğru, umutlanacağınız yönde değişiklikler beklenebilir. Yukarıdaki programlardan 3’ünün sonunda parantez içinde yıldız işareti vardır, bu programlardan mezun olanlardan formasyon alanların öğretmenlik için başvuru yapacağı anlamına gelir. Bu nedenle, kişi formasyon almamış ama sınavlara girmiş biri ise bu şartlar altında sizin rakibiniz olmamış olacaktır... Zira, ÖABT başvuru için lisans mezunu olmanız yeterli iken; öğretmen olarak atanabilmeniz için eğitim fakültesi dışında bir fakülte mezunu iseniz ve eğitim süreniz içnde formasyon almamış iseniz bu şartlarda öğretmen olarak atanbilme şartlarına haiz değilsiniz demektir. İlgili tablonun en altında da, bu durum yıldız işaretinin anlamı vermek suretiyle şu ifadeler ile hükmolunmuştur:

 

(*)Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Ortaöğretim Alan 

 

Öğretmenliği Tezsiz

 

Yüksek Lisans 

 

ya da Pedagojik Formasyon Programı / Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programını başarı ile tamamlayanlar

 

.

 

 

 

Saygılarımla...

 

ÖSYM Bugün KPSS Branş sıralamalarını duyurdu

Arkadaşlar daha öncede yazmıştım. Branş sıralamaları bugün açıklandı.

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra sırasıyla; SINAV BAŞVURULARI - 2014 KPSS LİSANS - BRANŞ BAZINDA SIRALAMA sekmelerine 

TIKLAYINIZ

 

Sıralamalara ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

 

Not: http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_03/20112137_cizelgeveesaslar12.03.2014.pdf adayların bu linkteki tabloyu incelemesini öneriyorum...

 

 

 

Yahya ASLAN  / Kamugazetesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim