Öğretmen Diyarı

2014 İl İçi İller Arası Atamalarda Öğretmenlerin Yaşadığı Problemler

24 Temmuz tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı il içi ve iller arası yer değiştirme başvurularının başlayacağını duyurmuş ve konu hakkında bir kılavuz yayınlamıştı. Bakanlığa bağlı öğretmenlerin eş, sağlık ve özel duruma bağlı il içi iller arası yer değiştirme özür grubu başvuruları alınacaktı. Bakanlığın yayınladığı takvime göre ilk etapta 11-15 Ağustos tarihleri arasında özür grubu için başvurular MEBBİS'den alınacak ve il ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanacak. Daha sonra 20-26 Ağustos tarihleri arasında tercihler yapılıp onaylanacak. 29 Ağustos tarihinde atamalar yapılacak ve 1 Eylül'den itibaren öğretmenlerin ilişik kesip yeni okullarında göreve başlamaları için gerekli işlemlere başlaması gerekecek. 

 

Ne var ki bakanlığın ilk duyuruyu yayınladığı 27 Temmuz tarihinden beri atamalar konusunda karmaşalar sürüyor. İlk sorun TEOG sınavından kaynaklandı. TEOG yerleştirme takvimi ile özür grubu atamaları başvuru ve atama tarihlerinin uyumsuzluğu yüzünden öğretmenler büyük bir sorun yaşadı. Çocuğu TEOG sınavına giren öğretmenler tercih sonuçları atamalardan daha sonra açıklanacağı için çocuğunun hangi okula gideceğini bilemedi ve buna göre özür grubu atamalarına başvuru yapamadı. Sendikaların bakanlıkla yaptığı görüşmelerde sorun hakkında bir çözüm üretileceği belirtilmişti. Son bir haftadır MEB'den konu hakkında hiçbir açıklama ya da olumlu adım gelmedi. 

 

Diğer bir sorun ise büyükşehir sıkıntısıdır. Büyükşehirlerde görev yapan öğretmenlerin atamalar katılmasında bazı sıkıntılar oluştu. Büyükşehirlerde görev yapan öğretmenler iki eş de büyükşehir sınırları içinde görev yapıyorsa özür grubu atamalarına dahil edilmedi. Eşlerden birinin taşra ilçesinde olması bile özür grubu atamalarına girmesi için bir neden olarak kabul edilmedi. Geçtiğimiz yıl yapılan büyükşehir yasası değişikliğiyle birlikte büyükşehir sınırlarının taşra ilçelerini de kapsaması üzerine öğretmenlerden birinin taşra ilçesinde çalışması büyükşehir sınırları içinde çalışması anlamına geldiği için eşlerden birinin büyükşehir sınırlarında diğerinin büyükşehir sınırları içinde ama taşrada bulunan bir okulda çalışması öğretmenlerin özür grubu atamalarına katılmasına engel oldu. 

 

Ülkemizin en değerli emekçi kadrosu öğretmenlerdir. Öğretmenler geleceğimiz gençlerini şekillendiren ve onları en iyi bilgiyle donatan kadrolardır. Bu eğitim emekçilerinin yaz döneminde süründürülmesi ve sorun üstüne sorun yaşatılması maalesef Milli Eğitim Bakanlığı'nın ayıbıdır. Umarız bakanlık bürokratları sesimizi duyar ve konu hakkında yeni düzenlemeler yaparak ülkemizin en önemli değerleri öğretmenlerimizin mağduriyetlerini giderir.  

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol