Öğretmen Diyarı

20 Filmden – 20 Çarpıcı Öğretmen RepliğiÖlü Ozanlar Derneği

Sizden çok farklı değiller. Ama onlara daha önce hiç yakından bakmadınız. Aynı saç kesimi… Aynı sizin gibi coşku dolular, sizler gibi yenilmez hissediyorlar. Dünya onlar için bir istiridye. Çok büyük şeyler başaracaklarına inanıyorlar. Sizler gibi gözleri umut dolu. Peki yapabileceklerini yapmak için yaşamaya acaba çok mu geç başladılar? Çünkü Beyler, bu oğlanlar artık çiçeklere gübre oldular. Ama eğer dikkatle dinlerseniz size fısıldadıklarını duyabilirsiniz. Hadi yaklaşın. Dinleyin, duyuyor musunuz? Carpe… Carpe… Carpe diem… Yaşadığınız günü kavrayın çocuklar. Hayatınızı olağandışı yapın.


Tepetaklak Nelson (Half Nelson)

Değişim yuvarlak olarak değil spiral olarak hareket eder. Mesela, güneş yükselir sonra da batar. Fakat bu her gerçekleştiğinde sizin payınıza ne düşer? Sizin payınıza yeni bir gün düşer. Yeni bir şey alırsınız. Her nefes aldığınızda, içeri… dışarı… bunu her yaptığınızda bir önceki andan, az da olsa daha farklısınızdır. Her zaman değişiriz. Bazı değişimleri kontrol edemeyeceğinizi ve bazı değişimleri de kontrol edebileceğinizi bilmeniz çok önemli!

\"half

Kötü Kızlar (Mean Girls)

Şimdi, hepimiz bu kitap yüzünden buradayız. Bu kitabı kimlerin okuduğunu bilmiyorum ama birbirinize fahişe ve orospu demeyi durdurmalısınız. Birbirinize böyle seslenmeniz erkeklerin de size böyle seslenmeyi kendilerine hak görmelerine neden oluyor.

Harry Potter

“Kötü zamanlar hepimizin az ilerisinde durur. Bu yüzden kolay olanla doğru olan arasında seçim yapmamız gereken zamanlar olur.

Bana Yaslan(Lean on Me)

Birlikte batar, birlikte yüzer, birlikte çıkar, birlikte düşeriz. Kaderimizi birlikte karşılarız. Bunu anlamak için çok iyi bir arkadaşımın yardımına ihtiyacım oldu. Ama sonunda anladım ve buna minnettarım, gönülden minnettarım. Burada sizi terk edenlere ve sizi defterden silenlere bir mesajım var; Beni duyuyor musunuz? Beni duyuyor musunuz? Sizler ikinci “sınıf” değilsiniz. Belki ikinci sınıfta okuyorsunuz, belki okulunuz ikinci sınıf… Ama bunu değiştirmek ve bu şerefsizleri haksız çıkartmak elinizde. Hem de bir saat içerisinde. Sınava girin, başarılı olun ve kazanın. Sizden istediğim bu! Kafanızın dağıldığını hissettiğinizde tekrar toparlanın ve konsantre olun. Neyin risk altında olduğunu hatırlayın…

 

20 film 20 çarpıcı öğretmen repliği

 

Hababam Rock (School of Rock)

Rock kadehini kaldır. Rock müzik yapanların şerefine tokuşturalım.

 

Sakıncalı Düşünceler (Dangerous Minds)

Bir gün bana seni kendi hayatından nasıl kurtaracağımı sordun. İşte böyle kurtaracağım. O an geldi!

 

Muhteşem Münazaracılar ‘The Great Debaters’

Dürüst yanını bulmana, geri almana ve korumana yardımcı olmak için burdayım.

\"great\"

Bu Nasıl Sarışın? (Legally Blonde)

Eğer bu pis herifin hayatını mahvetmesine izin verirsen olduğunu zannettiğim kişi değilsin demektir.


Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Mazeret istemiyorum. Neye karşı olduğunu biliyorum. Hepimizin karşı olduğu şeyler var. Aklını toplasan iyi olur. Gözlerimin içine bakarak hak ettiğinin bu olduğunu söyleyecek cesareti bulana kadar senin düşmene izin vermeyeceğim. Bunun anlamı, her gece evine gelip sen çalışmanı bitirene kadar orada beklemek olsa bile… Senin “kim” olduğunu görebiliyorum. Beni anlıyor musun? Sen bir hata değilsin.

 

 

Özgürlük Yazarları

 

Boy Meets World

George Feeny: Kendine inan. Hayal et. Dene. İyi yap.

Topanga: Sizi asla unutmayacağım Bay Feeny. Bana babamdan daha fazla babalık yaptınız.

Shawn: Benden hiç bir zaman vazgeçmediniz. Bir kere bile… Sizi unutmayacağım. Tanıdığım en iyi insansınız.

Eric: Bana ne olacağını bilmiyorum. Ama insanları önemseyen iyi bir insan olacağımı biliyorum. Bunun için sizi sorumlu tutuyorum.

Cory: Yaşamımız boyunca her zaman bizimle olacaksınız, tamam mı?

George Feeny: Hepinizi çok seviyorum. Ders bitmiştir.


Sevgili Öğretmenim (Mr. Holland’s Opus)

Müziğin eğlenceli olması gerekir. Müzik kalple, duygularla ilgilidir. İnsanları hareketlendirir. Çok güzel bir şeydir. Müzik sayfalara yazılmış notalar değildir. Size notaları öğretebilirim ama diğer şeyleri öğretemem.

\"Bay

Ekim Düşü (October Sky)

Müdür Turner: Bayan Riley, bizim görevimiz bu çocuklara boş umutlar vermek değil, iyi bir eğitim vermek.

Bayan Riley: Boş umutlar mı? Benden bir köşede sessizce oturup hayatlarının sonuna kadar kömür tozu solumalarına izin vermemi mi bekliyorsunuz?

Müdür Turner: Bayan Riley, bu kasabada bazen şanslı olanlar futbol bursu kazanır. Diğerleri madende çalışır.

Bayan Riley: Peki ya şansız olanlara güvenmek? Güvenmek zorundayım Bay Turner, yoksa aklımı kaçırabilirim.

 

Şöhret (Fame)

Şöhret mi istiyorsun? Şöhretin bedeli vardır. Sen de tam olarak burada terinle bu bedeli ödüyorsun.

 

Kalk ve Diren (Stand and Deliver)

Bundan sonra hazıra konmak yok, bahane yok. Doğuştan karşınıza çıkan iki engeliniz var; ten renginiz ve isimleriniz. Bazı insanlar sırf bu yüzden daha az bilgili olduğunuz düşünüyor. Ama matematik bunu eşitleyecek. Bir iş bulduğunuzda patronunuz sorunlarınızı dinlemek istemeyecek. Tıpkı benim gibi… Her zamankinden daha fazla çalışmak zorundasınız. Sizden tek istediğim arzulu olmanız. Biraz Tutku…

 

Kalk ve Diren

 

‘Glee’

Bizi yıkan gerçekleşmeyen hayallerimiz değildir. Bizi yıkan hayal etmeye cesaret edemediklerimizdir.

 

Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler (Fast Times at Ridgemont High)

Dersi kırmak neden bu kadar çekici? Aklınızdan ne geçiyor? Bu okulda bazı öğretmenler dersi kaynatanları görmezden geliyorlar. Hep beraber oynadığınız bir oyun bu. Onlar sizi görmezden geliyorlar siz de kızmamış gibi görünüyorsunuz. Bunun bedelini kim ödüyor? SİZ!

 

Sevgili Öğretmenim (To Sir With Love)

Bir insan, kesinlikle haklıysa ve kesinlikle doğruya mutlaka inançları için savaşmalı.

 

Koç Carter ‘Coach Carter’

Basketbol oyuncularına koçluk yapmaya geldim siz öğrenci oldunuz. Çocukları eğitecektim sizler birer erkek oldunuz.

 

Koç Carter

 

Hababam Sınıfı

Mahmut Hoca: Okul sadece dört yanı duvarlarla çevrili tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı… Öğrenimin, bilginin var olduğu her yer okuldur.

Tulum Hayri: Allah aşkına hocam, bu okulda insan ne öğrenir?

Mahmut Hoca: Yaşamayı, mücadele etmeyi, doğayla savaşmayı öğrenirsiniz. Bilgili olmayı en önemlisi kendinize karşı saygıyı öğrenirsiniz. Bu saydıklarım eğer bir okulda yoksa orada sadece bir taş yığını vardır.


Eğitimpedia

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim