Öğretmen Diyarı

17 Nisan tatilinde, öğretmenlerin ek dersi ödenecek mi?
17 Nisan pazartesi günü okullar tatil. Peki öğretmenlerin Ek Ders ücreti ödenecek mi?
Okulların 17 Nisan'da idari tatil edilmesinin ardından okullardaki yönetici ve öğretmenlere ek ders ücretinin ödenip ödenmeyeceği merak konusu.
Öğretmenleri ilgilendiren bu sorunun cevabı, 2016 ve 2017 yılları için yapılan toplu sözleşmede hükümleriyle karar altına alınmıştır.
Toplu sözleşmede öğretmenlerin ders görevlerini yapmış sayılacağı haller şu şekilde ifade edilmiştir:
"Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller 
Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar."


Yukarıdaki madde içeriği doğrultusunda 17 Nisan 2017 Pazartesi günü idari tatil olduğundan okullardaki yönetici ve öğretmenlere üzerlerinde bulunan ek ders ücretleri olarak ödenecektir.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol