Öğretmen Diyarı

15 Bin Atamada Edebiyatçılara 1000+ Kontenjan Bekleniyor!

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER

 

15 Bin öğretmen atama kontenjanların açıklanmasına kısa bir süre kala Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni açık sayısının 5 bini aştığı belirlenmiştir. 24 bin mezunla en fazla mezunu da elinde bulunduran Türk Dili ve Edebiyatı branşına 15 bin öğretmen atamasında 1.000 üstü kontenjan verileceği tahmin ediliyor.

 

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine yüksek kontenjan verilebilmesinin sebepleri ise şunlar:

 

1)109 branş arasında 24 bin atama bekleyeni ile en fazla mezunu elinde bulundurması

 

2)Lise branşları arasında 5 binden fazla norm ihtiyacı ile en fazla açığı elinde bulundurması

 

3)Osmanlı Türkçesi dersinin imam hatip liseleri ile sosyal bilimler liselerinde zorunlu diğer liselerde ise seçmeli olması bu dersi okutacak Türk dili ve edebiyatı öğretmeni açık sayısını (ihtiyaç norm sayısını) ilerleyen günlerde arttırması.

 

4)2014 Eylül atamalarında 1.115 kontenjanı ile atama bekleyen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin mağdur edilmesi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın atama kriterlerine baktığımızda önceliği ihtiyaç sayısı oluşturmaktadır. Bu yıl lise branşlarına ağırlık verilmesinden dolayı liselerde ise en fazla açığın (ihtiyacın) Türk Dili ve Edebiyatı branşında olması kontenjanın bu branşa fazla ayrılacağına birinci işarettir. Bakanlığın kontenjan dağılımında göz önünde bulundurduğu 2. kriter ise atama bekleyen sayısı hangi branşta fazla ise o branşa can suyu olması adına biraz daha fazla kontenjan verilmektedir. 109 branş arasından 24 bin atama bekleyeniyle burada da rekoru elinde bulunduran branş Türk Dili ve Edebiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kriterlere eylül ayında yapılan öğretmen atamalarında Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin mağdur edilmesi ve Osmanlı Türkçesi dersinin imam hatip ve sosyal bilimler liselerinde zorunlu diğer liselerde seçmeli olmasıyla açık sayısının artması eklenince 1.000 üstü kontenjan verilmesi kaçınılmaz oluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim