Öğretmen Diyarı

120 Bin Öğretmen Açığı, 80 Bin Ücretli Öğretmenle mi Doldurulacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen öğretmenleri yüksek puanlarla bekletirken, okullardaki 80 bin öğretmen açığını yine ücretli öğretmenlerle kapatacak.

Öğretmenler, siyasi partilerin seçim meydanlarında verdikleri sözü tutmasını ve 100 bin öğretmen ataması için TBMM’den kanun çıkarmalarını bekliyor. Atama bekleyen öğretmenler, “Okullarda boş kadro olmasına rağmen atama yapmayıp, 80 bin ücretli öğretmenin köle gibi çalıştırılması, bu ülkenin ve TBMM’nin en büyük ayıbıdır” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

EMEKLİ TERCİH EDİLİYOR 2015 KPSSsınavına giren öğretmenler, okullarda boş kadro olmasına rağmen, yeterli atamanın yapılmamasından şikayetçi. Özellikle 0,01 puan gibi küçük farklarla atamayı kaçıran öğretmenler, ek atama peşinde koşmak zorunda kalıyorlar. Yüksek puanlarla kendileri açıkta beklerken, okullardaki boş kadrolarda ise 2 yıllık mezunlar ve emekli öğretmenler ücretli olarak çalıştırılıyor. 

TAŞERON ÖĞRETMENİ!

Ücretli öğretmenlik sisteminden MEB ve Maliye Bakanlığı haricinde memnun olan hiç kimse yok. Kadrolu öğretmene net 3500 TL vermektense, 900 TL ücretli öğretmene vermek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Maliye Bakanlığı’nın işine geliyor. Taşeron işçi gibi çalıştırılan 80 bin ücretli öğretmen, birçok bakanlığın ve kurumun personel sayısından fazla.

ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLUYOR

Genelde şubat ayında KPSS çalışmak için ayrılmak zorunda kalan ücretli öğretmenler nedeniyle, hem okul yöneticileri hem de öğrenciler mağdur duruma düşüyor. Görevi bırakmak veya görevden almak kolay olduğu için, ücretli öğretmen değişimi çok olmakta. Bazı okullarda ise derslerin boş geçtiği veya alanı ile ilgisi olmayan beden, tarih, müzik, matematik öğretmenlerine ek ders parası için bu derslerin verildiği söyleniyor. Tüm bunlar TEOG ve LYS sınavlarına hazırlanan öğrencileri olumsuz etkiliyor.

Kaynak: Yaşar ÖZAY / POSTA


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol