Öğretmen Diyarı

1 Mayıs’ta Öğretmenin Ek Dersi

1 Mayıs’ta Öğretmenin Ek Dersi.. 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edildiğinden 1 Mayıs 2014 Perşembe günü okullar  tatil olacaktır. Yani 1 Mayıs günü tüm öğretmenlerin ek dersi kesilecektir. 

Yönetmeliğe göre; Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı nedeniyle tatil edilen günlerde öğretmenlerin üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır. Aynı şekilde mahalli bayram ve kurtuluş günlerinde de ek ders kesintisi olmamaktadır.

 

1 Mayıs’ta Ek Ders Kesintisi Nasıl Önlenebilir?

 

1 Mayıs – Emek ve Dayanışma Günü  milli ve mahalli bayram olarak değerlendirilmediği için 1 Mayıs günü öğretmenlerin ek dersi kesilmektedir. Öğretmenlerin ek dersinin kesilmemesi için çözüm çok basittir:

 

1 Mayıs tatilinin, Toplu sözleşmenin 2. Maddesine göre değerlendirilmesi yani öğretmenlerin 1 Mayıs günü genel idari izinli sayılmaları halinde ek ders kesintisi önlenmiş olur. Bakanlar Kurulu, bununla ilgili bir karar alabilir. 1 Mayıs tatilinden zarar gören tek kamu çalışanı öğretmenlerdir. MEB yetkililerini ve sendikaları tüm öğretmenler adına GAZETEKAMU olarak göreve davet ediyoruz.

 

Aşağıdaki Toplu Sözleşme Maddesine göre Öğretmenler İdari İzinli Sayılabilir!

 

Madde 2-  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar. 

 

Gazetekamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim