Öğretmen Diyarı

Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihlerinde 20 Tercih Sınırına Adaylar Tepkili

2017 yılı sözleşmeli öğretmenlik ilk atama tercihleri başladı. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından sözleşmeli öğretmen ilk atama tercih ekranının açılmasıyla birlikte başvurular başlamış oldu. Ancak tercihlerin yapılmasında adaylar zorluklarla karşılaşıyor.

Özellikle en fazla 20 tercih yapılabilmesi öğretmen adayları tarafından tepkiyle karşılandı.Daha önce Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanan sözleşmeli öğretmenliğe başvuru ve atama duyurusunda atamanın esasları belirtilmişti. Bu duyuruda sözlü sınavdan 60 ve üzerinde puan alan adayların tercih yapabileceği ifade edilmiş, ayrıca adayların en fazla 20 tercih yapabileceği açıklanmıştı.

Sendikalar ve adayların 20 tercihin az olduğu yönündeki beyanlarına rağmen MEB bu duyuruda belirtilen ifadeyi uyguladı ve en fazla 20 tercih hakkı tanıdı.Öğretmenlerin hatırlayacağı üzere geçmiş yıllarda ilk atama tercihlerinde daha fazla tercih hakkı veriliyordu. 2014 yılına kadar adaylara 25 tercih hakkı tanınırken, 2014 yılından sonraki atamalarda en fazla 40 tercih yapabilme hakkı verilmişti. Ancak 2017 sözleşmeli öğretmen atamasında bu sayı 20'ye düşürüldü.

Pek çok aday için hiç tanımadığı illerin, hiç bilmediği okullarını tercih etmek ve bu tercihlerini kendi puanını da göz önünde bulundurarak yapmak oldukça zor oluyor. Özellikle sıralaması düşük olan adaylar, üst sıralardaki adayların tercihlerini de tahmin ederek kendi tercihlerini oluşturmak zorunda kalıyorlar.

Tercih hakkının ise 20 ile sınırlı olması tercih sürecini daha zor hale getiriyor. Ancak tercihler başladıktan sonra bu konuda bir değişiklik yapılması mümkün görünmüyor. 

Mymemur.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim