Öğretmen Diyarı

Sözleşmeli öğretmenlerin yüzde 95’i doğuya atanacak

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

En çok atama 3 bin 59 öğretmen ile Şanlıurfa’ya yapılacak. 
Urfa’yı, bin 921 öğretmen ile Van, bin 461 öğretmen ile Ağrı, bin 606 öğretmen ile Şırnak, bin 170 öğretmen ile Gaziantep izleyecek. Listeye göre İstanbul’a 39, Ankara’ya 52, İzmir’e 158 öğretmen atanacak. En az atama yapılan iller arasında ise birer öğretmenin atanacağı Aksaray ve Gümüşhane yer aldı. 


Fransızca’ya 1 kontenjan
En çok atama yapılacak branşlar ise sınıf öğretmenliği, İngilizce ve Din kültürü ve ahlak bilgisi olacak. Bakanlık, bu yılki atamalarda Fransızca öğretmenliği için yalnızca bir kontenjan ayırırken, Arapça için 43 yeni öğretmen istihdam edecek. Seçmeli Kürtçe dersinin Kurmançi lehçesi için Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerine iki; Zazaca için ise Bingöl’ün Solhan ilçesine bir öğretmen atanacak. 
MEB’in resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, sözleşmeli öğretmenlik tercih başvurularının 10-17 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı, atamaların ise 19 Temmuz’da gerçekleştirileceği kaydedildi. Bakanlığın yayımladığı listede 20 bin 127 kontenjan için branşlar ve atama yapılacak illere yer verildi. Buna göre bu yıl 19 Temmuz’da 
3 bin 570 kişi ile en çok atama sınıf öğretmenliğine yapılacak. 

.

Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim