Öğretmen Diyarı

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE GÜZEL HABER
Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere bundan sonraki atamaları hep sözleşmeli ve mülakat sistemi ile gerçekleştirecek.

MEB'in bundan sonra gerçekleştireceği öğretmen atamalarında batı illerinden uzak durulmalıdırSözleşmeli öğretmenlikte norm fazlası olma durumu oldukça tehlikeli. Açıkça belirtildiği üzere herhangi bir okul/kurumda norm fazlası öncelikle sözleşmeli öğretmenler oluyor.

İşte bu noktada öğretmenin bulunduğu ilde kendi branşındaki norm durumu devreye giriyor Norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenin il genelinde yerleştirilebileceği herhangi bir okul/kurum yoksa sözleşmesi feshediliyor. Böylece atanmış öğretmenin işsiz kalma durumu doğuyor. Sözleşmeli öğretmenlerin norm fazlası olma durumundan dolayı MEB'in gerçekleştireceği atamalarda özellikle öğretmen doluluk oranının %100 veya üzerinde olduğu ve yine özellikle batı illeri için ilkatamada adayların tercih yaparken dikkatli davranması gerekiyor. Aksi takdirde norm fazlası olduklarında en iyi ihtimalle okulları, düzenleri değiştirilmiş oluyor.

Doğu ve güneydoğu illerinde öğretmen açığının fazla olması sebebiyle bu bölgelerde çoğu branşta norm fazlası olma durumu neredeyse yok Bundan dolayı doğu illerini tercih edecek sözleşmeli öğretmenler atandığı okulda rahatlıkla 4 yıl geçirebilecek ve kadroya alınacak.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim