Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERİN ÖĞRENİM ÖZRÜ MAĞDURİYETİ DEVAM EDİYOR

Öğrenim özrünün kaldırılması nedeniyle öğretmenler yüksek lisans ve doktora yaptıkları şehirlere, bazen binlerce kilometre yol gitmek zorunda kalıyorlar. Bir de dersleri haftanın ortasında ise bu uzun yolculukların üstüne derse giriyorlar. Birçok öğretmenin haftalık neredeyse bir, iki günü yollarda geçiyor. Tabi eğer izin alabilirlerse bu durum yaşanıyor.

İzin yönetmeliğinde “Lisansüstü öğrenimine devam edenlere ise, görevlerini aksatmamak şartıyla, izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir.” ibaresi getirilmiştir. Yani eğer öğretmenin görev yaptığı okulda dersleri aksatmayacak bir program hazırlanabiliyorsa öğretmenler yüksek lisans ve doktora derslerine gidebilir. Ama böyle bir imkân yoksa ya da bu durum için gerekli düzenlemeyi yapacak bir yönetici yoksa öğretmenin yüksek lisans ve doktora yapması neredeyse imkânsız.

SINIF ÖĞRETMENLERİNİN VE OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU İÇLER ACISI

İzin yönetmeliğinde geçen “görevlerini aksatmamak kaydıyla” ibaresi nedeniyle sınıf öğretmenleri izin alıp derslere de gidememektedirler. Üstelik sınıf öğretmenliğinde il dışı tayinlerde yer değiştirmek nerdeyse imkânsız hale gelmiştir. Öğrenim özrü hakkı kaldırılan, izin alıp derslere gidemeyen, il dışı tayinle öğrenim gördükleri şehirlere gidemeyen sınıf öğretmenlerine yüksek lisans ve doktora yapmak hayal olmuştur. Öğrenim gördükleri şehirlerde olsalar en azından görev saatlerinin bitimiyle üniversitedeki derslere gidebilirler.

Bunların da üstüne son yapılan değişikliklerle yüksek lisans ve doktoradan atılma getirilmiştir. İmkânsızlıklar içinde yüksek lisans ve doktora yapmaya çalışan öğretmenler bir de atılma tehlikesiyle karşı karşıyalar.

BAKANLIĞIN ADI MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AMA…

Adında eğitim olan bir bakanlığın öğretmenlerin öğrenimini engellemeye çalışması vahimdir. Her fırsatta öğretmenlerin kendilerini yetiştirmesi gerektiğinden dem vuran yetkililerin hiçbir şey yapmamaları da vahimdir. Söz de öğretmenlerin haklarını savunan sendikalar ise bu konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunmamaktadırlar.

Kısacası yüksek lisans ve doktora öğrencisi öğretmenler sahipsiz kalmışlardır. Bu durum devam ederse birçok öğretmen okulundan mezun olamadan atılacaklar.

Umarız yetkililer öğretmenlerin öğrenimine engel olmayı bırakır ve daha geç olmadan, en azından, ekim ya da şubat atamasından önce öğrenim özrünü yaparak öğretmenlerin atılmalarını engeller.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol