Öğretmen Diyarı

Norm kadro fazlası öğretmen atamasında yer krizi
15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce öğretmenin görevden alınmasıyla oluşan öğretmen açığı için 40 bin civarında olduğu tahmin edilen norm kadroların ataması gerçekleştirildi. Ancak öğretmenler atamaya tepki gösterdi. Sebebi ise öğretmenlerin oturdukları bölgeden oldukça uzak yerlere atanması.
Sozcu.com.tr’ye konuşan Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Güngör, norm kadro güncellemesi yapılmadan atamaların gerçekleştirildiğini belirterek, “Kadıköy’den Gaziosmanpaş’ya, Ataşehir’den Başakşehir’e, Kartal’dan Arnavutköy’e giden arkadaşlarımız var. Atama yapılırken eğitim bölgesine, ulaşıma, ilçeye bakılacak, ona göre atanacak. Bir öğretmen bu kadar yolu kaç saatte gider? Bu durum öğretmeni ekonomik, moral, motivasyon, öğrencilere verimli ve faydalı olması açısından son derece olumsuz etkiler. Bu kadar uzak yerlere öğretmenlerin atanması her türlü insaf ölçüsünü aşan bir durum” dedi.
MERKEZDEKİ BOŞLUKLAR AÇILMIYOR

Sozcu.com.tr’ye konuşan bir başka eğitimci de Tuzla’da oturan bir öğretmenin Avcılar’a atandığını kaydederek, “Büyükşehirlerde ciddi bir sıkıntı bu. Tuzla ile Avcılar, Halkalı arası yol, saatler sürüyor. Aynı şey Ankara, İzmir için de geçerli. MEB’in genelgesinde bu durumu yasallaştırdılar. Genelgeye göre bulunduğu ilçeye orada açık yoksa bulunduğu ile tercih yapılıyor. Ancak sadece taşra ilçelerini açtılar. Bütün okullarda neredeyse farklı branşlarda boşluklar var. Bakanlık o boşlukları göstermiyor, başka şeyler için kullanıyor. Örneğin bir okulda İngilizce öğretmenliğinde boşluk var. Ama okul görünmüyor. Taşra ilçelerde açık görünüyor. Bakanlık açmıyor. Ayrıca Norm kadro güncellenmesi yapılmadan atama yaptılar. Atama sonrası bu kez başka öğretmenler norm kadro fazlası durumuna düşecek” diye konuştu.


Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim