Öğretmen Diyarı

Mülakatlar Konusu Mecliste Çözülmelidir
15 bin sözleşmeli öğretmen alımının mülakat sonuçları açıklandı ancak öğretmen adaylarından sonuçlara tepki gelmeye başladı. Bu haberimizde mülakat sonuçlarını ve yaşanacak süreci değerlendireceğiz.  

1)      15 bin sözleşmeli öğretmen için 45 bin aday mülakata alınmış olup mülakat mantığında 45 bin kişinin öğretmenliğe atanma olasılığı vardır. Yani mülakatla alımda son sıradaki en düşük puanlı aday dahi atanabilmektedir. MEB, atamaları mülakat puanına göre yapacak olup mülakat puanı yüksek olanlar öğretmen olarak atanabilecektir.

2)      MEB’in sadece mülakat puanına göre atamaları yapması ilerleyen dönemlerde yargıdan dönecektir. OHAL’in kaldırılmasından sonra konuyla ilgili yargı kararı ve mülakatla ilgili düzenlemeler olabilecektir. Mevcut tablo itibariyle Bakanlık bir değişiklik yapmazsa atamalar bu şekilde yapılmaya devam edecektir. 5 bin dershane öğretmeninin sınavsız olarak atanması da ayrı bir konudur. Bununla ilgili ilerleyen dönemlerde dava açılabilecektir.

3)      Öğretmen adayları ilk defa mülakata katılmış ve ilk defa mülakatla belirlenen sözleşmeli öğretmenler 10 Ekim’de atanacaktır. Komisyonların adaylara nasıl puan verdiğini bilemiyoruz, mağdur olan kişiler olacaktır çünkü mülakat mantığında özel bir seçme yöntemi vardır. Nasıl bir seçme yöntemi olduğunu devlet de biliyor, atanacak öğretmen adayları da biliyor.

4)      Atama bekleyen öğretmen adayları ne zorluklarla büyümüştür, her bireyin bir hikayesi vardır. Doğumla başlayan süreçle ailenin maddi ve manevi zorlukları başlamaktadır. Bebeklik dönemi, ilk çocukluk dönemi, çocukluk dönemi, ergenlik dönemi, yetişkinlik dönem, atama beklenilen dönem; anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite döneminde ailenin maddi ve manevi zorlukları, hayata tutunmaya çalışan aileler… Sadece öğretmen bağlamında düşünülmemelidir, birçok Bakanlık bugüne kadar on binlerce personeli mülakatla atamıştır. Mülakat sistemi atama dengelerini her zaman değiştirmiştir.  

Özetle; MEB ve diğer tüm kurumlar mülakatla personel alımından vazgeçmelidir. FETÖ ve terör bağlantılı olanlar elbette kamuya kesinlikle alınmasın ama 3-5 dakikalık mülakatla da seçme yapılmasın. Güvenlik araştırması ve soruşturması yapılsın, sağlık yönünden detaylı inceleme yapılsın ama mülakat yapılmasın çünkü taşeron personel alımında bile milletvekilleri devreye giriyorsa gerisini siz düşünün artık. TBMM bugün itibariyle açılıyor, milletvekilleri de mesaiye başlıyor. Mülakatla personel alımı konusunun meclis çatısı altında çözülmesi gerekir. 550 vekilin ve tüm partilerin uzlaşacağı bir kamu personel alım sistemine gidilmesinde fayda vardır.
Kaynak: Kamupersoneli.net | ANKARA

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim