Öğretmen Diyarı

Bakan Yılmaz: Bu Mesleğe Kendini Adayacak 70.000 Öğretmene İhtiyacımız Var!
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitimdeki öğretmen ihtiyacına dair yaptığı açıklamalarda önemli noktalarda değindi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çok fazla sayıda öğretmen ihtiyacı olduğunu açıkladı! Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, alınacak öğretmenlerin kendini eğitime ve çocuklara adamış olmasını istiyor. 

Milli Eğitim Bakanı, Türk eğitim sisteminin 70.000 adet öğretmene ihtiyaç olduğunu söyledi!

15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki soruşturmalarda çok sayıda öğretmen açığa alınmış, bir çoğu da meslek ihraç edilmişti. Hal böyle olunca öğrencilerin dersleri boş geçiyor, öğretmen eksiği çok fazla! 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamasında, "Milli eğitimin temel kanununda öğretmenlerin göreve alınırken mülakat yapılacağı yazılı. Dolayısıyla hiç olamayan bir şey değil. Olanı biz uygulamaya koyduk. Ama 20 bin öğretmeni atayabilmek için üç katını çağırıyoruz. 60 bin öğretmene mülakat yapmak lazım. 60 bin öğretmenle mülakat yapmak zor. 40 bin alacaksan 120 bin, zor. Bu zorluğu üstlenmemek için 'kurayla atayalım' denilmiş." ifadelerine yer verdi.

İsmet Yılmaz, öğretmen adaylarının tercihlerde tesadüfi olarak seçilmesi yerine, öğretmenliği çok isteyen, mesleğe kendini adayacak öğretmen adaylarının seçilmesi gerektiğini düşünüyor! 

"En iyi öğretmen olabilmek için mesleğe kendini adayacak öğretmen adayları seçilmelidir. Kaç tane tercih yapıyoruz, 18, 16, 20. 15, 16'yı yazıyor da en sonuncuya 'ola ki diğerlerini kazanamazsam o zaman da öğretmenliği yazayım, puanım tutarsa giderim burayı kazanayım' diyenlerle herhalde bizim arzuladığımız ideal öğretmenlik gerçekleşmez diye düşünüyorum. Birinci sırada öğretmenliği yazanı alabilmek lazım." 

Öğretmen ihtiyacının sayısal değerini açıklayan MEB Bakanı, başvuruların ihtiyacın 5 katı olduğuna değindi;

"Peki Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyacı ne kadar? Bütün programları yaparsak 70 bin civarında. 70 bin civarında öğretmen ihtiyacımız var, ancak başvuranlar 350 bin civarında. Bu durum öğretmen ihtiyacıyla uyumlu kontenjan belirlenmesi konusunda düzenlemelerin yapılması gerektiğini açıkça göstermektedir."Kaynak: Kpsscafe.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim