Öğretmen Diyarı

Ataması yapılmayan öğretmenler İstanbul Milli Eğitim önünde
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde buluşan onlarca öğretmen, sözleşmeli öğretmenlik atamalarında mülakatın kaldırılması için basın açıklaması yaptı. “Mülakata hayır! Atama hakkıma dokunma” pankartı açan öğretmenler adına basın açıklamasını Ali Ataş okudu.

Ataş büyük emeklerle gecelerini gündüzlerine kattıklarını fakat KPSS puanlarının hiç bir şekilde göz önünde bulundurulmadığını belirtti. Branşında KPSS puanına göre ilk onda yer alan birçok arkadaşlarının düşük mülakat puanıyla sıralamada aşağı çekildiğini belirten Ataş, birçok öğretmen adayının da herhangi bir bilimsel kriter sunulmadan puanının şişirildiğini söyledi.

istanbul-milli-egitim-mudurlugu-atamasi-yapilmayan-ogretmenler-30eylul2016-2
“Atama hakkıma dokunma”

“Emeğimizin, emanetiniz olduğunu düşünerek girdiğimiz sınav sonuçlarının hiç bir hükmü kalmamıştır” diyen Ataş, Türkiye genelinde 495 komisyonun olduğunu, bu komisyonların üçer kişiden oluştuğunu, komisyonda görev alanların her birinin farklı değerlendirme ölçütü kullandığını ve bu durumda objektiflikten uzaklaşıldığını vurguladı.

Bahsedilen adaletin, liyakatın sağlanamadığının altını çizen Ataş şunları söyledi:

Zira böyle önemli bir mesleğe ‘Sözlü mülakat’ gibi bilimsel gerçekliği çok düşük bir uygulamayla girilmesi ciddi sıkıntılara yol açacaktır. Bahsedilen adalet, liyakat maalesef sağlanamamıştır.

Bugün binlerce öğrencimiz öğretmen beklerken biz öğretmenlerin böylesi haksız-hukuksuz uygulamalara maruz bırakılması kabul edilemez. Yetkililerin bu yanlıştan dönerek mülakat uygulamasını kaldırması, hem biz öğretmenler hem öğrenciler hem de eğitim sistemi için en makul çözümdür.

Mülakata hayır, atama hakkıma dokunma!
istanbul-milli-egitim-mudurlugu-atamasi-yapilmayan-ogretmenler-30eylul2016
Açıklamanın ardından eğitim emekçileri hazırladıkları dilekçeleri yeniden Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdi.

istanbul-milli-egitim-mudurlugu-atamasi-yapilmayan-ogretmenler-30eylul2016

Sendika.Org

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim