Öğretmen Diyarı

438 bin 134 öğretmen, atama bekliyor

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 17 Ekim 2016 tarihi itibariyle atama bekleyen öğretmen sayısının 438 bin 134 olduğunu, yerel yönetimlere bağlı kadın sığınma evlerinde kalan kadın ve çocuk sayısının da 3 bin 28 kişi olduğunu açıkladı. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, İzmir Bornova ilçesinde atamadığı için garsonluk yapma zorunda kalan ve çalıştığı iş yerinde erkeklerin saldırısına uğrayan Türkçe Öğretmeni Neriman G.’nin durumuyla ilgili  soru önergesi,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından yanıtlandı. 

Bakan Kaya, öğretmen ile görüştüklerini, bakanlığın koruması altında bir evde kalabileceğini aktardıklarını ve öğretmenin ekonomik mağduriyetinin giderilmesi için ilçe kaymakamlığıyla yazıştıklarını anlatmak ile yetindi. 

Kaya, Tanrıkulu’nun önergesine verdiği cevapta, 17 Ekim 2016 tarihi itibariyle atama bekleyen Türkçe öğretmen sayısının 16 bin 408, alanlar bazında atama bekleyen öğretmen sayısının  toplam 438 bin 134 olduğunu açıkladı. Kaya’nın açıklamasına göre 2016 yılında sadece 2 bin 115 Türkçe öğretmenin ataması yapıldı. Kaya, 2015 yılı itibariyle yerel yönetimlere ait kadın sığınma evlerinde kalan kadın ve çocuk sayısının toplam 3 bin 28 olduğunu belirtti.

(Ankara/EVRENSEL)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim