Öğretmen Diyarı

20 Bin Öğretmen Alımı İçin Geri Sayım Başladı
Ülkemizde yaşanan darbe girişimi nedeniyle diğer kurumlarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı'nda da görevden ihraçlar yapıldı. İhraç edilen öğretmen sayısının fazla olması, öğretmen ihtiyacının artmasına neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, açık olan öğretmen kadrolarını doldurmak için önce 15 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Ataması yapılacak 15 bin öğretmen sözleşmeli olarak atanacak denildi. Sözleşmeli öğretmen atamalarında KPSS puanı en az 50 ve üzerinde olan öğretmen adayları, sözleşmeli öğretmen ataması için başvuruda bulundu.  Başvuruların ardından, gereken şartları sağlayan öğretmenler sözlü mülakata çağırıldı.
ÖABT gerektiren ve gerektirmeyen branşlar için başvuru süreci iki farklı şekilde işledi. ÖABT ( Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) gerektirmeyen branşların öğretmenleri daha önce başvuru yaptı ve sözlü mülakata daha önce çağırıldı. ÖABT gerektiren branşlar için ise ÖABT sonuçlarının açıklanması beklendi. Eylül ayının başında ÖABT sonuçlarının açıklanmasıyla beraber, ÖABT gerektiren branşların öğretmenleri için başvuru süreci başladı.Başvurular ve sözlü mülakat süreci de sona erdi.
Sözlü mülakat sonuçlarının açıklanmasının ardından sözleşmeli olarak ataması yapılacak öğretmenler, mülakatların adil bir şekilde yapılmadığından şikayetçi oldu. 15 bin sözleşmeli öğretmen başvuru süreci devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir açıklama yaparak, dershane ve etüt merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin KPSS şartı aranmaksızın, bazı şartları yerine getirdikleri takdirde sözleşmeli olarak atamalarının yapılacağını açıkladı. Dershane ve etüt merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin başvuru sürecine, daha önceki sözleşmeli öğretmen atamalarında başvuru yapıp da sözlü mülakata çağırılmayan adaylar da dahil edildi. Sözleşmeli öğretmen başvurularının ve sözlü mülakatların sona ermesinin ardından, sözleşmeli öğretmen atamaları 10 Ekim'de yapılacak. Ekim ayında ataması yapılacak öğretmenlerin başvuruları 4 Ekim- 7 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim