Öğretmen Diyarı

Yeni Düzenlemeyle Rehberlik Öğretmenleri İzin ve Tatilde Görevlendirilebilecek
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ismiyle beraber değişirse rehberlik hizmetleri yönetmeliği ile beraber okullarda rehberlik çalışmalarında ve rehber öğretmenlerin çalışma düzenlerinde köklü değişiklikler olacak. Bu haberimizde öngörülen değişiklik taslağındaki teknik hataları ve olası sorunları ele alacağız. Umarız bu taslak bu haliyle yürürlüğe girmez ve gerçekten rehber öğretmenlerin ve paydaşların görüşü alınır.Çalışma saati değişikliği ile rehberlik öğretmenleri haftada 40 saat çalışacaklar. Günde 8 saat çalışma öngörülüyor. Hem de bu 8 saat, ders saati olarak değil. Bir iş saati 60 dakika olarak belirtildi. Yani 8.00’da göreve başlayacak olan rehber öğretmenin 17.00’da işinin bitmesi öngörülüyor.İkili okullarla ilgili olarak da okulda iki rehber öğretmen varsa her iki rehber öğretmen de ortak 1 saat çalışma yapacak.

Öncelikle buradaki teknik hata, ikili öğrenim kaldırılacağından bu şekilde bir hüküm neden yazıldı. Burada kimsenin görüşü alınmadan bir çalışma yapıldığı görülmektedir. Çünkü ikili öğretim 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla tamamen kaldırılacak ve tüm okullar tekli öğretime geçecek.Rehber öğretmenlik devlet memurluğu gibi bir düzene getirilmeye çalışılıyor. Oysa tekli öğretime geçince zaten okullar genel itibarıyla 8.30’da açılıp 16.00 gibi normal ders saatleri tamamlanacaktır.

Öncelikle okulların ders giriş ve çıkış saatlerine göre bir öngörü yapılabilseydi daha doğru olurdu.Ayrıca rehber öğretmenliğe getirilmek istenen izin ve tatil dönemlerinde görev verilmesi uygulaması da Anayasa hükümlerine aykırı. Öğretmenlere çalışma saatleri, yani ders saatleri dışında ek görev verilemeyeceği gibi rehber öğretmenlik veya herhangi bir kurum çalışanına İZİN ve TATİL dönemlerinde görevlendirme yapılabilir hükmü doğru bir çalışma değildir.Okullarda rehber öğretmenlerinin bu çalışmalardan haberi olduğuna dair bir uygulama olmamasından dolayı hem paydaşlar hem de rehber öğretmenleri şikayetçi. Oysa kurumlara resmi yazıyla talepte bulunularak online olarak bir değerlendirme veya müfredat çalışmasında olduğu gibi bir uygulama yapılabilirdi. Bu haliyle onaylanacak bir rehberlik yönetmeliğinin kimseye faydası olmayacak bilakis yıpratıcı ve yanlış olacaktır.

Yönetmelik taslağı için TIKLAYINIZ. 


Mymemur.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim