Öğretmen Diyarı

Norm fazlası aday öğretmen yer değiştiremez

30.1.1995 tarih ve 2423 sayılı tebliğler dergisinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Aday Memurların Yetiştirilmelerine İlişkin Yönetmelik "Adaylık Süresi" başlıklı 37. maddesindeki; "Aday olarak atanmış olan memurların adaylık süresi bir yıldan az, iki yıldan çok olamaz. Bu Yönetmelikle belirlenen haller dışında adaylık süresi içerisinde aday memurların hiçbir şekilde görev yerleri değiştirilemez." hükümlerine göre aday memurların hiçbir şekilde görev yerleri değiştirilemez.

 

Bu hükümlerin yönetmeliğe konulmasındaki amaç aday öğretmenlerin almak zorunda oldukları Temel Eğitim, Hazırlayıcı Eğitim ve Uygulamalı Eğitim'in kesintiye uğramamasıdır.

 

Fakat Norm kadro fazlası öğretmenlerle ilgili işlemler, 06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 41. maddesine göre yapılmaktadır. Bu madde hükümlerinde aday öğretmenlerden bahsedilmemekte ve norm fazlası durumuna düşen aday öğretmenlerde yer değiştirme durumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

 

Bu durum bir ilimizde uygulanmış ve idare mahkemesi norm fazlası aday öğretmen yer değiştiremez kararı vermiştir.

 

 

\"Memurlar.Net

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol