Öğretmen Diyarı

MEB\'de 2015 Yeni Vizyon

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2015-2019 stratejik plan taslağı kapsamında bir çok plan yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2015-2019 stratejik plan taslağı kapsamında bir çok plan yer alıyor. Eğitimde yeni bir vizyona adım atacak olan MEB öğrencilerin sırtında kilolarca kitap taşınmaması içinde bir önlem düşünüyor.

 

MEB 2015-2019 stratejik plan taslağına göre öğrencilerin çantaları bir hayli hafifleyeceğe benziyor. Bakanlık ders kitaplarını bölünebilir fasikül ve kopartılabilir sayfalı kitaplar ile öğrencilerin çektiği eziyeti sonlandırmayı planlıyor. Öğrencinin işleyeceği ders için kitabın tamamını götürmesine gerek kalmayacak. O gün işlediği konuya ait sayfaları götürmesi yeterli olacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılına kadar bazı planlarını gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bakanlığın 2019 yılına kadar belirlediği hedefler şu şekilde;

 

DEĞERLER EĞİTİMİ DERSİ ALACAKLAR

 

MEB tarafından gerçekleştirilecek hedeflerin içerisinde Anaokullarında değerler eğitimi dersi verilmesi bulunuyor. Bakanlık bu kapsamda STK lar ile ortak bir çalışma yürütecek.

 

E-SINAV YAYGINLAŞACAK

 

Teknolojinin daha aktif kullanılması, zaman tasarrufu ve maliyetlerin azaltılması gibi hususlar ön planda tutularak Ulusal düzeyde yapılan sınavlar Uluslararası standartlarda e-sınav uygulamasına geçilecek. E-sınav sistemine geçiş kademeli olarak yaygınlaştırılacak.

 

MESLEKİ EĞİTİMDE BÜTÜNLÜK SAĞLANACAK

 

Hem Yükseköğretim düzeyindeki mesleki eğitim okulları hem de; lise düzeyinde bulunan meslek eğitim okulları bütünlük adına tek çatı altında toplanacak.

 

ULUSAL DÜZEYDE DEĞERLENDİRME VE DENETLEME

 

MEB hedefleri arasında Ulusal düzeyde değerlendirme ve denetleme söz konusu olacak. Eğitim sisteminin işleyiş ve performansının değerlendirilmesi, öğrenci kazanımlarının izlenebilmesini sağlayan, sınıf temelli başarı düzeyleri, yeterlilikleri ve standartları belirlenecek.

 

 

 

ÖĞRENCİ YETENEĞİ DOĞRULTUSUNDA REHBERLİK ALACAK

 

Bu kapsamda öğrencilerin yetenekli olduğu alanlara göre bir rehberlik yönlendirilmesi söz konusu olacak.

 

EĞİTİMDE YATAY  DİKEY GEÇİŞ ESNEKLEŞECEK

 

Eğitim kurumları arasından tür ve kademe kapsamında yatay geçişlere ve dikey geçişlere geçişlerde esneklik sağlanacak.

 

ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI

 

Öğrencilerin yabancı dil öğrenmeleri hususunda işbirlikleri yapılacak. Yabancı dil eğitimi alan öğrencilerin teorik bilgilerini kullanması ve geliştirmesine yönelik sektörlerle işbirlikleri yapılacak. Yani yabancı dil programları ile ilgli ortaöğretim düzeyinde güncellemeler söz konusu olacak.

:\"Haber

Anahtar Kelimeler:
MEBde 2015 Yeni Vizyon

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim