Öğretmen Diyarı

Liselerde başörtüsü yasağı kaldırıldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç: "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasının E bendinde yer alan 'başı açık' ibaresi ve aynı bendin son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır."


Bülent ArınçBakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı.

Arınç, okullarda baş açık öğrenim görülmesini öngören hükmün kaldırıldığını, düzenlemenin bu gece yarısı kaldırılacağını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Arınç'ın ifade ettiği yönetmelik "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik"tir.

Bu yönetmeliğin 4. maddesi şu şekildedir:

"Madde 4 - (1) Öğrenciler; 
a) Öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamaz,
b) İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemez,
c) Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez,
ç) Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez,
d) Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez,
e) Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. 3 üncü maddenin altıncı fıkrası hükümleri saklıdır."

MEB, yukarıda yer verilen 4/e bendindeki ifadeyi kaldırmaktadır.

Yönetmelik, resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsamaktadır. Düzenlemenin sadece liseleri mi yoksa tüm eğitim düzeylerini mi kapsayacağı, Resmi Gazetede yayınlanacak olan yönetmelik ile netleşecektir.

\"Memurlar.Net\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim