Öğretmen Diyarı

Kılık Kıyafet Yönetmeliğinde Ne Değişti?


Milli Eğitim Bakanlığı (M.E.B), 2014 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öğrencilerinin kılık kıyafetlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklikle, ortaokul ve lise kız öğrencilerinin başlarının açık olması kuralı kaldırılmıştı.


Milli Eğitim Bakanlığı, dün de, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde değişikliğe giderek “kılık-kıyafet kurallarına uymama” suçunun niteliği ve cezası değiştirdi.


Çarşaf ve Sakala Kınama


Dün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenleme ile ise, “kılık kıyafetle ilgili kurallara uymamak” olarak tanımı değiştirilen davranışın cezası da “okul değiştirme”den, “kınama”ya düşürüldü. Kılık-kıyafet yönetmeliğine göre, “başı açık” kuralı kaldırılsa da öğrencilerin yüzlerinin açık olması gerekiyor. Yapılan son değişiklikle öğrenciler yüzünü kapatacak şekilde çarşaf da giyse atılmayacak; sadece kınanacak. Öğrenciler sakal ve bıyık da bıraksa yırtık, şeffaf kıyafetler de giyse, siyasi sembol içeren simge ve yazıların yer aldığı fular, şapka, çanta gibi materyaller de kullansa, dövme ve makyaj da yapsa, piercing de taksa kınanacak.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim