Öğretmen Diyarı

Okullara web sitesi uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı, okulları web sitelerindeki uygulamalar ve yazışma kuralları konusunda uyararak, Türkçe dil kurallarına ve resmi yazışma kurallarına uymayan üslupta bildirimler aldıklarını belirtti. Bakanlık, dışarıdan barındırma hizmeti alınarak web sitelerinde yer verilen, ‘Ziyaretçi defteri’, ‘Sayaç’, ‘Anket’, ‘Oyun’ ve ‘Mezunlar bölümü’ gibi uygulamaların siteye dahil edilmesi ile ciddi güvenlik açıklarının da oluştuğunu belirterek, okulları düzenli güncelleme yapmaları ve dışarıdan alınan uygulamaların kaldırılmasını istedi.


Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi işlem Dairesi Başkanlığı’nca bütün okullara gönderilen yazıda, bakanlığa bağlı resmi okulların ‘Okul web sitesi yönetim paneli’ uygulamasının 19 Kasım 2012 tarihinde kurumların hizmetine açıldığı, kurumların web sitelerinin hazırlanması sırasında ve daha sonra yayınlandığı süreçte ihtiyaçları olan teknik destek Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından verildiği belirtildi. Teknik destek sağlarken, yönetim panellerinde bulunan destek modülünün kullanıldığı belirtilen yazıda, "Son zamanlarda destek başvuru mesajlarında Türkçe dil kurallarına ve resmi yazışma kurallarına uymayan üslupta bildirimler geldiği görülmekte. Okul web sitelerinde dışarıdan alınan barındırma hizmetleri ile ilgili ciddi olumsuzluklar yaşanmakta. 5651 sayılı İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki kanuna göre Bakanlığımız internet toplu kullanım sağlayıcısıdır. İnternet toplu kullanım sağlayıcıları, kanun gereği, ‘Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi engelleyici tedbirleri almak’ ile yükümlüdür" denildi.


"Dışarıdan alınan barındırma hizmeti güvenlik açığına yol açmakta"

Okullara gönderilen yazıda, dışarıdan barındırma hizmeti alarak web sitelerinde yer verilen, ‘Ziyaretçi defteri’, ‘Sayaç’, ‘Anket’, ‘Oyun’ ve ‘Mezunlar bölümü’ gibi uygulamaların siteye dahil edilmesi ile ciddi güvenlik açıklarının da oluştuğu ifade edilerek, "Okul web sayfalarında bulunan  bilgilerin süratli ve doğru şekilde güncellenmesi, öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için büyük önem taşımakta. Yapılan incelemede okullarımızın güncelleme işlemini yeterince ve zamanında yapmadıkları tespit edilmiş. Destek bölümünden gönderilen bildirimlerin Türkçe dil ve resmi yazışma kurallarına uygun biçimde gönderilmesi, web sitesinde kullanılan dışarıdan alınan hizmet uygulamalarının kaldırılması, okul web sayfalarındaki güncellemelerin yapılması, uygulamaları kaldırmayan ve destek bölümünde uygunsuz üslup kullananlarla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağı konularında okul web yayın ekiplerinin ivedilikle bilgilendirilmesine dair gereğini rica ederim" denildi.


 


 

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim