Öğretmen Diyarı

Okullara ‘Türk Bayrağının Korunması İçin\' Genelge

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türk Bayrağı’nın korunmasına ilişkin genelge yayımladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzası ile 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen genelge de, Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü’nde yer alan hükümlere uyumadığı yönünde bakanlığa duyumlar geldiği kaydedildi. Türk bayrağının temiz, intizamlı bir şekilde kontrol altında tutularak sahip çıkılması gerektiği vurgulanan genelge de, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden sorumlu oldukları okul müdürlerini Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü’nde yer alan amir hükümlere riayet edilmesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmeleri konusunda uyarmaları istendi. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ‘Türk Bayrağının Korunması’ başlıklı bir genelge yayımladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın imzası ile 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen genelge de, Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü’nde, Türk bayrağının şekli, yapımı ve korunması ile ilgili esas ve usullerin belirlendiği belirtildi. Bayrağın, nerelerde daimi olarak çekilmeyeceği, hangi kapalı yerlere konulacağı, nerelere fon olarak katılacağının tüzükte belirlendiği kaydedilen genelge de, “Türk Silahlı Kuvvetleri yüzer birliklerinde ve Türk bandıralı ticaret gemilerinde Bayrak çekme ve indirme zamanları ile bayrak çekilirken ve indirilirken yapılacak törene ilişkin hususlar da Tüzükle belirlenmiştir.” denildi. 

 

Türk Bayrağı Kanunu’nun 7. Maddesi'nde Türk bayrağının, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamayacağının yer aldığı vurgulanan genelge de, "Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır. Hükümleri yer almaktadır." ifadeleri yer aldı. 

 

Gerek kanun gerekse tüzükte yer alan hükümlere uyumadığı yönünde bakanlığa duyumlar geldiği anlatılan genelge de şu ifadeler yer aldı: "Bu itibarla Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü'nde yer alan amir hükümlere riayet edilmesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesini rica ederim." 

 

KANUNA AYKIRI DAVRANIŞTA BULUNANLARA İDARİ PARA CEZASI 

 

Türk Bayrağı Kanunu’na göre Türk bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemeyeceği, saygısızlıkta bulunulamayacağı belirtilerek, "Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır. Bu Kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Bu yasağa aykırı olarak yapılan Bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır. Bu Kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanlara, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi uyarınca idarî para ceza verilir." deniliyor.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim