Öğretmen Diyarı

Okullara Önemli Uyarı! Okul Müdürleri Mutlaka Uygulayınız
 Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullara MEB Sertifika programıyla ilgili yazı göndermişti. Ancak okul müdürlerinin gözden kaçırdığı nokta MEB NET hizmeti.
 

MEB okullardaki internet  güvenliği ile alakalı tedbirleri arttırmak ,Fatih Projesindeki uygulanabilirliği hızlandırmak ve illegal paylaşımlara sebebiyet vermemek için tüm okulların MEB Sertifika programı yüklemesi gerektiğine karar verdi.

MEB Sertifika programı KESİNLİKLE MEB UZANTILI İNTERNET HATTINA YÜKLENECEKTİR. 

 

Çünkü Bakanlık bu konuda daha önce yazı göndermiş tüm okul müdürlerini uyarmıştı.

İşte o mail:

net2

 Bakanlığın MEB Sertifika İle İlgili Gönderdiği Yazı:

 

Sayın İlgili; 

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığımız bilgi güvenliği kapsamında, bilginin gizlilik, erişilebilirlik ve bütünlük özelliklerini muhafaza etmeye, bilginin geçtiği platformların, nasıl koruma altına alacağına dair çözümler üretmektedir. Gerçekleşmesi olası tehditlere karşı, iç ağdaki trafiği ve internet trafiğini sağlıklı yönetebilmek için güvenlik politikaları uygulanmaktadır. Başkanlığımız tarafından erişim hizmeti verdiğimiz tüm kesimler için, güvenli ve kesintisiz ağ hizmetini sağlamak, öncelikli amaçlarımızdandır. 

Bu amaç doğrultusunda, okul ve kurumlarımızın güvenli internete daha sağlıklı erişebilmeleri için MEB sertifikası hazırlanmıştır. Eğitimde Fatih Projesi kapsamında VPN hattı bulunan okullardaki akıllı tahta ve tabletlere otomatik sertifika yüklemesi yapılacaktır. Diğer okul ve kurumlarımız ise internet erişimi bulunan tüm cihazlarına http://sertifika.meb.gov.tr  adresinde yer alan, MEB Sertifikasını yüklemeleri gerekmektedir. Söz konusu adreste, cihazların işletim sistemleri türlerine göre sertifika yükleme rehberleri de bulunmaktadır. Cihazların türüne göre ilgili rehber incelendikten sonra kurulum işlemin yapılması önem arz etmektedir.

“Https” sitelerine erişimde, gizlilik uyarısı almamak ve güvenli internet erişimi sağlamak için, yukarıda belirtilen sertifika yükleme işleminin 31 Mart 2016 tarihine kadar MEB hattı bulunan okul ve kurumlarda tamamlanması gerekmektedir. 

Ekteki dosya bu amaçla hazırlanmış olup kurumunuzdaki tüm bilgisayarlara kurulumunun yapılması önem arz etmektedir. Dosyada problem yaşamanız durumunda http://sertifika.meb.gov.tradresindeki adımları izleyiniz.

 

Kaynak:Milliegitimhaber.com / ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol