Öğretmen Diyarı

Nabi Avcı seçmeli derslere açıklama getirdi

 MEB Nabi Avcı; değişik dillerdeki seçmeli derslerle ilgili açıklamalarda bulundu. Nabi Avcı; bir çok suçlamayı göze alarak bir reform gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Alınan kararların bir günde alınmadığını ifade eden Avcı, Meclis'te haklarımızı söke söke alıyoruz bunu sizlerde biliyorsunuz diyerek açıklama yaptı.  Nabi Avcı Eskişehir'de bir toplantıya katıldı.

Avcı; çerkezce hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Çerkezce seçmeli ders olarak okutulabilir bu olumlu bir adımdır dedi. Vatan hainliği ile bile suçlandık ama genede eğitim alanındaki atılımlarımıza devam ettik edeceğiz dedi. Farklı talepler aldıklarını belirten Avcı; Seçmeli derslerin Kiril alfabesi yada Latin albesi ile okutulması ile ilgili talepleri aldık dedi. En son olarak karar verdik ki; ikisine de olanak sağlayalım açıklamasında bulundu.  Seçmeli ders konularında sıkıntıların yaşandığını belirten Avcı; dil gruplarından birinin de Kürtçe olduğunu ifade etti. Kürtçe'nin iki adet lehçesi olduğunu belirten Avcı; Kurmanci ile Zazaki olarak iki lehçe var.

Zazakiler ve Kurmanciler birbirlerinden çok ayrı olduklarını ve değişik dil yapıları olduğunu belirtiyorlar dedi. Ders kitabının bu nedenle bir tarafı Zazaki iken diğer tarafı ise Kurmanci diyerek her iki grup için imkan sağladıklarını belirtti.

Bu iki etnik grubu barıştırmamız gerekiyor. Bunun için uğraşacağız dedi.  İmparatorlukların devamı halinde olan bir ülkeyiz diyen Avcı; her etnik grup ve her inanış barındırarak 600 yıl boyunca büyük bir uyum içinde yaşadık, kardeşlik düsturu ile bir arada kalmayı başardık, bu tip sorunlar eğitim atılımlarının önüne geçemez dedi.  Geçmiş asırları göz önüne alarak ve tecrübelerimizi bir kere daha hatırlayarak sıkı bir şekilde kenetlenmemiz gerekiyor açıklamasında bulundu. 

 

mebmedya.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol