Öğretmen Diyarı

MEB'den yer değiştirme açıklamaları

Zorunlu Çalışma Yükümlülüğünü Tamamlayacak Olanların İl İçi Yer Değiştirme İşlemleri Hakkında Bakanlığımıza intikal eden yazılı ve sözlü bildirimlerde, 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayanların il içinde yer değiştirme istediklerini ancak, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince başvurularının kabul edilmediği duyumları alınmıştır. Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayacak olanların il içinde 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 

Yetiştirme kursunda görev alanların hizmet puanları

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değgiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet Alanları" başlıklı 40/5 inci maddesinde "Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlerin hizmet puanlarına bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir. " Hükmü bulunduğundan bahisle bu yönetmeliğin resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği 17/04/2015 tarihinden itibaren 0,5 puan eklenmesi hususuna dikkat edilmesi, bu konuda eğitim kurumu yöneticileri başvuru ekranındaki "beyana dayalı bilgiler" seçeneğini işaretleyen öğretmenlerin bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 

Hizmet puanlarının güncellenmesi

 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE,

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41/b maddesi gereğince ödenen sigorta pirimi gün sayısı kadar olmak üzere özel öğretim kurumlarında yönetici ve öğretmen olarak geçirilen sürelerin görevin yapıldığı hizmet bölgesinin 1. Hizmet alanı için öngörülen hizmet puanı üzerinden değerlendirileceği, "Kazanılmış Haklar" başlıklı geçici ½ maddesinde ise 23/04/1999 - 14/02/2005 tarihler arasında aldıkları disiplin suçları sonucu görevine son verilen ve 5525 sayılı kanun uyarınca yeniden atananlar ile istifa sonucu görevinden ayrılıp yeniden atananlara ayrıldıkları tarih ile öğretmenliğe döndürüldükleri tarih arasındaki görev süresi atandığı eğitim kurumu için bu yönetmelikte öngörülen hizmet puanının verileceği belirtilmiştir.

 

Bu çerçevede hizmet puanlarının güncellenmesine yönelik çalışmalar devam etmekte olup 2015 İl içi yer değiştirme başvuruları buna göre sonuçlandırılacaktır. Bu itibarla İl içi yer değiştirme başvurularının takvimde belirlenen süre içinde alınarak onaylamalara devam edilmesi hizmet puanlarının ise güncellemeler neticesinde sisteme yansıtılacağının bilinmesi gerekmektedir.

 

Konuyla ilgili Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığına çok sayıda telefon, e-mail benzeri iletişim araçlarıyla ulaşılmaya çalışılması yukarıda izah edilen çalışmalarda aksaklığa sebep verdiğinden ilgililerin bu konuda bilgilendirilerek Bakanlığımıza yönlendirilmemesi önemle rica olunur.

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 

4 yıl taahhüt imzalayan öğretmenlerin yer değiştirmeleri

 

2012 yılında yapılan öğretmen atamalarına başvuran ve başvuru formunda "... atandığım yerde adaylık süresi dahil dört yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunacağımı kabul ederim." şeklinde taahhüt imzalayan adaylardan 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanında görev yapan öğretmenler 3 yıllık çalışma süresini doldurmuşlar ise istemeleri halinde il içinde ve iller arasında zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

 

Bu noktadan hareketle bu öğretmenlerimizden il içinde veya iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmenlerimizin tercihlerine atanamadıkları taktirde dört yıllık görev süresi dolmadığından zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına resen atamaları yapılmayacaktır.

 

Diğer taraftan hiç yer değiştirme isteğinde bulunmayan öğretmenler ise bir yıl daha görev yaptıkları yerlerde kalabileceklerdir.

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü

 

Memurlar.Net - Özel

 

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol