Öğretmen Diyarı

Meb\'den Uyarı

Okul Web Sitelerinde Dikkat Edilecek Unsurlar

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Tarafından Okul Web Sitelerinde Nelere Dikkat Edileceği Konusunda Bilgilendirme Yapıldı


Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okulların “Okul Web Sitesi Yönetim Paneli” uygulaması 19 Kasım 2012 tarihinde kurumların hizmetine açılmıştır.


Kurumların web sitelerinin hazırlanması sırasında ve daha sonra yayınladığı süreçte ihtiyaçları olan teknik destek Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından verilmektedir. Bu teknik desteği sağlarken yönetim panellerinde bulunan Destek modülü kullanılmaktadır. Son zamanlarda destek başvuru mesajlarında Türkçe dil kurallarına ve resmi yazışma kurallarına uymayan üslupta bildirimler geldiği görülmektedir.


Okul web sitelerinde dışarıdan alınan barındırma hizmetleri ile ilgili ciddi olumsuzluklar yaşanmaktadır. 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki kanuna göre Bakanlığımız İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcısıdır. İnternet Toplu Kullanım sağlayıcıları kanun gereği “Konusu suç oluşturan içeriklere erişim engelleyici tedbirleri almak” ile yükümlüdür. Dışarıdan barındırma hizmeti alarak web sitelerinde yer verilen


ziyaretçi anketi,

sayaç,

anket,

oyun,

mezunlar bölümü gibi uygulamaların siteye dahil edilmesiyle ciddi güvenlik açıkları da oluşmaktadır.


Okul web sayfalarında bulunan bilgilerin süratli ve doğru şekilde güncellenmesi öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için büyük önem taşımaktadır. Yapılan incelemede okullarımızın güncelleme işlemini yeterince veya zamanında yapmadıkları tespit edilmiştir.


Destek bölümünden gönderilen bildirimler Türkçe dil ve resmi yazışma kurallarına uygun bicimde gönderilmesi web sitesinde kullanılan dışardan alınan hizmet uygulamalarının kaldırılması, okul web sayfalarındaki güncellemelerin yapılması, uygulamaları kaldırmayan ve destek bölümünde uygunsuz üslup kullananlarla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağı konularında okul web yayın ekiplerinin ivedilikle bilgilendirilmesine dair gereğini Bilgi İşlem Dairesi Başkanı resmi yazı ile duyurdu.


 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
meb den uyarı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim