Öğretmen Diyarı

MEB\'den öğrenciyi yanıltan okullara ceza
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüzde 100 işgarantisi ilanlarıyla öğrenci çekmeye çalışan özelAnadolu sağlık meslek liselerinin önüne geçmeyeçalışıyor.
MEB, bu hafta Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe giren Özel Öğretim KurumlarıYönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle, son 3 yıliçerisende sayısı 3'den 166'ya çıkan özel anadolusağlık meslek liselerine öğrenci alımlarını zorlaştırdı.
Değişiklikle yıllık ücretleri 22 bin 900 liraya kadar çıkan özel Anadolu sağlık meslek liseleri öğrencilerinin staj yapmaları için en az 50 yatak kapasiteli hastanelerle protokol yapılması ve bu protokolde belirtilen personel sayısına göre okullara öğrenci kaydı yapılması esası getirildi.
Bununla birlikte okullara kadrolu alan veya dal öğretmeni sayısına göre öğrenci kaydı yapılması şartıgetirildi. Düzenlemelerle, bu liselere alınan kayıtların azalması amaçlanıyor.
Bakanlık, "yüzde yüz 100 garantili okul", "4 yıl sonra işi hazır olan okul", "işiniz hazır" gibi ifadeler kullanarak vatandaşları yanılttığı tespit edilen okullar hakkında inceleme başlattı.
Bugüne kadar yapılan incelemeler sonucu 6 okula kapatma 1 okula da para cezası verildi.
Ayrıca birçok ildeki özel Anadolu sağlık meslek liselerinde bu konudaki incelemeler devam ediyor.
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim