Öğretmen Diyarı

MEB\'den geri adım

Daha önce görüntü ve video paylaşmanın yasak olduğu ile ilgili resmi yazı yayımlanmıştı. Yeni bir açıklama yaparak öğrenci velilerinden izin alınarak, Resmi okul/kurum web sitelerinde paylaşılmasında herhangi bir sakınca bulunmadığını belirtti.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI 

Rehberlik ve Denetim Başkanlığı daha önce görüntü ve video paylaşmanın yasak olduğu ile ilgili resmi yazı yayımlamıştı. O resmi yazının yanlış anlaşıldığını belirterek yeni bir duyuru yayımladı. İşte o duyuru:

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığının 25/12/2014 tarihli ve 63055260/10/6928168 sayılı “Ses, Görüntü ve Video Paylaşımı” konulu yazısı ile ilgili olarak, Bakanlığımıza iletilen geri bildirimler sonucunda söz konusu yazı hakkında bazı tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır. Bahse konu yazı da “Öğrencilerin kişisel gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerine olumsuz etki yapacak ve bununla birlikte kişilik haklarını ihlal edecek ses, görüntü ve video kayıtlarının sosyal ağ ortamlarında paylaşılması” konusunda; Anayasa, uluslararası sözleşmeler, yasal ve idari düzenlemeler ile Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerinin dikkate alınması ve bu kapsamda, gerekli tedbirlerin oluşturulması amaçlanmıştır. Bu bilgiler ışığında, eğitim-öğretim ile ilgili kamuoyu ile paylaşılmasında fayda görülen, örnek uygulamaları içeren “ses, görüntü ve video kayıtlarının” öğrenci velilerinden izin alınarak, Resmi okul/kurum web sitelerinde paylaşılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

personelmebhaber.net

Anahtar Kelimeler:
MEBden Geri Adım

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim