Öğretmen Diyarı

 FLAŞ; MEB\'DEN \'GÖREVDEN ALIN\' YAZISI

MEB illere gönderdiği yazıyla halen geçici görevlendirmeyle çalışan tüm il milli eğitim müdür yardımcılarının görevlerinden alınmasını istedi. Yerlerine atama yapılmadan tüm il milli eğitim müdür yardımcılarının görevlerinden alınması şaşkınlıkla karşılandı.

 

Her ne kadar çeşitli senaryolar üretilebilir. Mesela içlerinde "paralel" olduğu için böyle bir uygulama yapılmış olabilir. Bir başka görüşe göre bu görevlendirmelerin valiliklere bırakılması ön plana çıkabilir. 

 

Benim görüşüm şudur:

 

MEB'in bir stratejisi yoktur. Hani satranç oynarken biri ne yapacağını bilemez, herhangi bir stratejisi yoktur, karşıdakinin hamlesi üzerine sırası geldiği için oynar. mesela at L gider, gittiğinde karşısındaki onu yemiyorsa oynar!

 

MEB şu an anı yaşıyor. yarın ne olacağı bilinmiyor. Biri odaya giriyor: "İl milli eğitim müdür yardımcılarını alalım mı görevden?" diye soruyor. İçerdekiler: "Alalım anasını satıyım." diyor.

 

...

 

Önceden İslami çevreye mensup aydınlar Amerika Birleşik Devletlerinin yönetim anlayışını eleştirirlerdi. İyi giyimli, genç, eğitimli bir ekip oturduğu lüks ofislerde dünyayı tanzim ederken “Şu devleti bombalayalım, şu kadar insanı sürelim, şu devletle şu devleti çatıştıralım.” gibi acımasız ama pragmatik bir anlayışla hareket ederler.

 

ABD’nin cevval, iyi giyimli, parfüm kokan bu yöneticileri bunları yaparken “Bu insanların ailesi var, çevresi var, çocukları var.” Gibi insani düşünceye pek yer vermezler.

 

 

Şu an MEB yöneticileri, şatafatlı odalarda oturuyorlar, şunları görevden alalım, şunları şuraya gönderelim, şöyle yapalım, böyle yapalım şeklinde iş yürütüyor. Bunları yaparken:” Bu kişiler yıllarca bize emek verdi, bunların aileleri var, bunlarında kendilerine göre itibarları var.” Vs vs gibi bir düşünceyle hareket etmiyorlar.

 

Son ilçe milli eğitim müdürleri görevlendirmelerinde telefon açarak “hemen ayrılın” şeklinde baskıların yapılması ve bir gün bile zaman vermeden eski yöneticilerin adeta derhal “sepetlenmesi” bunun en açık örneğidir.

 

Oğuz AVŞAROĞLU

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim