Öğretmen Diyarı

\'Çocukları imam hatiplere yönlendiriyoruz\'

HDP İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya Batman’da anasınıfı öğrencilerinin camiye götürülmesini ve Erzincan’da çocukları imam hatiplere yönlendirmek için yapılan anketleri sormuştu.

Avcı’dan soru önergesine itiraf gibi yanıt geldi. 

Bakan Avcı, “Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet işleri Başkanlığınca ortaklaşa yürütülen Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafız Öğrencilerini Mesleğe Hazırlama Projesi ve 100 Kur’an Kursunda Hafız Yetiştirilmesi ve bunların Anadolu İmam Hatip Liselerinde okutulmasına ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir” diyerek çocukları, İmam Hatip Okullarına yönlendirmek için çalışma yaptıklarını itiraf etti.

Sorular cevapsız bırakıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, Sason Kaymakamlığı’na bağlı ilçe müftülüğünün “Camiler ve din görevlileri haftasında anasınıfı öğrencilerinin camilerle buluşturulması ve imam hatipler eşliğinde ana sınıfı öğrencilerinin 16 Ekim 2014 Perşembe günü camilere götürülmesi” için öğrenci velilerinden izin belgeleri gelmediğinden planlanan faaliyetin gerçekleşemediğini belirtti.

Avcı önergede yer alan şu sorulara ise cevap vermedi:

Henüz oyun çağında, somut ve soyut düşünce yetileri gelişmemiş olan anasınıfı öğrencilerinin “camiler ve din görevlileri haftası” adı altında cami gezisine götürülmesinin 4-6 yaş grubundaki çocukların zihinsel gelişimi ve pedagojik bakımından yararı nedir?

Bakanlığınızın Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte gerçekleştirmeyi planladığı etkinlikler nelerdir?

Eğitim sistemini ve okulları dini kurallara göre düzenleme uygulamaları (mescit, başörtüsü, kuran kursu dersi vb.) ve bu gibi etkinlikler, Anayasal güvence altındaki din ve vicdan özgürlüğü ile laiklik ilkesinin ihlaline yol açmaz mı?

Eğitim kurumlarında bu tür etkinliklerin çocukların üzerinde bir baskı aracına dönüşmemesi için Bakanlığınızca hangi önlemler alınmaktadır?

kaynak: Sendika.Org

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol