Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı’dan Eylem Çağrısı!

Bakan Avcı, İstanbul’da düzenlenen Bölgesel Bakanlar Düzeyi Eğitim Toplantısı’nda, bölge hükümetlerini eğitimde hakkaniyeti sağlamak için bir araya gelmeye davet eden ‘Eylem Çağrısı’nın sunumu gerçekleştirdi.


Bakan Avcı, “Bugün Avrupa’da ve çoğunlukla Orta Asya’da temel eğitimin ve ortaöğretimin birinci kademesindeki 2.5 milyon çocuk, okul öncesi eğitim çağındaki 1.6 milyon çocuk ve ortaöğretim kademesindeki yaklaşık 12 milyon genç okula gidemiyor. Bunun yanında Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde birçoğu okula gidemeyen yaklaşık 5.1 milyon engelli çocuk bulunmaktadır” dedi.


Engelli çocukların sağlığı, mutluluğu ve toplumsal hayata katılımlarının en önemli unsurunun eğitim olduğunu düşünüldüğünde, bu alandaki hak ihlâlleri ile daha kararlı birşekilde mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Avcı, şöyle devam etti:


“Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması için belirlenen 2015´e az bir zaman kalmışken, 2015 sonrası kalkınma gündemine ilişkin tartışmalar olanca hızıyla devam etmektedir. Türkiye, geçtiğimiz Kasım ayında ev sahipliğini yaptığı ‘2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üzerine Avrupa ve Orta Asya’dan Perspektifler’ toplantısında çok önemli bir rol üstlenmiş, söz konusu gündemin belirlenmesine liderlik etmiştir. Bu bağlamda, öne çıkan alanlardan birisi de eğitim alanıdır.


Bugün, çocukların okula gitme ve eğitim alma imkânlarından mahrum bırakılmasına son verilmesi ve her çocuğun kaliteli eğitime erişebilmesi konusunda Avrupa ve Orta Asya’daki hükümetlere harekete geçme çağrısı yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız.


Bu amaçla burada bulunan Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Kafkasya ve Bağımsız Devletler Topluluğunun çok değerli hükümet temsilcileriyle birlikte, bölgedeki hükümetlere, eğitimde hakkaniyetin sağlanması yönündeki adımlarını hızlandırmaları çağrısında bulunuyorum.”


Öncelikle, her çocuğun okula gidiyor olması gerektiğini kaydeden Bakan Avcı, “Çocukların, temel eğitimi tamamlayıp, ortaöğretimin 2. kademesine erişimlerinde, düzenli devamlarının sağlanmasında ve süreci zamanında tamamlayabilmelerinde, hakkaniyete ilişkin siyasi ivmenin hızlandırılması gerekmektedir.


Eğitim sistemleri; okul dışında kalan, okulu bırakan veya okulu bırakma riskiyle karşı karşıya olan çocukları tespit etmek ve her bir çocuğun kimliğine saygı gösterip hepsinin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere donatılmalıdır” diye konuştu.


Okula giden her çocuğun, öğrenebiliyor olması gerekliliğinin de bir diğer husus olduğunu ifade eden Bakan Avcı, “Eğitim kazanımlarının artırılması ve eğitimdeki hakkaniyetsizliklerin giderilmesi için nitelikli ve yararlı eğitimin önemine vurgu yapılması gerekmektedir. Her gencin, 21. yüzyılın gereklerine ve kendi yaşamına uygun bilgi ve niteliklerle mezun olmasını sağlamak için, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Kafkasya ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesindeki devletlerin eğitim sistemlerinin niteliğini arttırması şarttır” şeklinde konuştu.


Her çocuğun erken eğitim alması ve zamanında okula kaydolması da bir diğer gereklilik olduğunun altını çizen Bakan Avcı, şöyle devam etti:


“Nitelikli erken çocukluk eğitimi hizmetlerine olan erişimi yaygınlaştırmak ve 6 yaşını geçmemek kaydıyla, en az bir yıllık okul öncesi eğitimini tamamlayan her çocuğun 1. sınıfa başlaması sağlanmalıdır. Bu husus çocukların gelecek yıllarda edineceği kazanımların sağlam temellere oturması açısında önem arz etmektedir.


Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması, mevcut okul öncesi hizmetlerinin izlenmesi, niteliğinin arttırılması ve her çocuğun zamanında temel eğitime başlamasını sağlamak amacıyla gerekli politikaların uygulamaya konması için acilen harekete geçilmelidir.


Son olarak, istisnasız her çocuğa ulaşabilmemiz için “etkili ve etkin yönetişim modelleri uygulamaya konulmalıdır.”


Eğitimde verimliliğin arttırılmasının eğitime daha fazla yatırım yapılmasını da beraberinde getirdiğini anlatan Bakan Avcı, okul dışındaki çocukların sayısının ve eğitim kazanımları bağlamındaki hakkaniyetsizliklerin azaltılması için dezavantajlı çocukların ihtiyaçlarına hitap edecek yönetişim sistemlerinin ve finansal mekanizmaların yenilenmesine yönelik acil tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.


Bakan Avcı, “Nitelik ve kapsayıcılığa yönelik olarak yapılacak yatırımlar, mevcut bütçeler dâhilinde etkili kazanımlar sağlayarak telafi edici olabilmekte ve daha fazla birikim sağlayabilmektedir. Bu Eylem Çağrısı ile her çocuğun nitelikli eğitime erişiminin sağlanmasına yönelik, bölgesel bir seferberliğin başlatılmasını amaçlıyoruz.


Artık vakit, harekete geçme vaktidir! Yönümüzü 2030’a çevirmeli ve temel eğitimin ötesine geçmeliyiz. ‘Eğitimde Hakkaniyet, Şimdi!’ sloganı ile ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek üzere bugün, hep birlikte adım atmalıyız” dedi.
 


MEB

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim