Öğretmen Diyarı

BAKAN AVCI\'DAN DERSHANE VE DERSHANE ÖĞRETMENLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı Habertürk'de düzenlenen Doğru Açı adlı programa konuk oldu. Nabi Avcı programda dershane ve dershane öğretmenleri ile ilgili soruları yanıtladı. Dershane ve dershane öğretmenleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Nabi Avcı, dershaneleri 'paralel eğitim' olarak tanımladı. Bu tanımlamayı yaparken şu an adı gündemden düşmeyen paralel yapı yı kastetmediğini de altını çizerek belirtti. 1 Eylül 2015 tarihinde faaliyetlerine son verilecek olan dershanelerin, bu tarihe kadar veya bu tarihten sonra özel okula dönüşebileceğini ifade eden Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesinin devlet okullarının üzerindeki baskıyı kıracağını ifade etti.

 

Özel okula dönüşecek olan dershanelerin, derslik, ihtiyacı ve öğretmen ihtiyacı konusunda çok getirisi olacağını ifade eden Bakan Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi için gerekli olanakların sağlanacağını ifade etti. Dershanelerin özel okula dönüşmeleri konusunda özellikle kayıt yaptıran öğrenciye maddi destek ve dershaneye arazi desteği gibi olanaklarla dershanelerin özel okula dönüşmesi teşvik edilecek. Bakan Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmeleri hususunda bazı şartlarda diretmeyecekleri dershanelerin bu şartları uzun vadede gerçekleştirmeleri için fırsat sağlayacaklarını ifade etti. Örneğin;  okul bahçesi, dersliklerin kapı, pencere ölçüleri vs. gibi hususlarda 3 yıla kadar zaman tanıyacaklarını ifade etti


. DERSHANE ÖĞRETMENLERİNİN MİLLİ EĞİTİME GEÇİŞİ


Dershane öğretmenleri konusunda da açıklama yapan Bakan Nabi Avcı, dershane öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı kurumları ve halk eğitim merkezlerinde görev yapabilmeleri için 6 yıl sigortalı çalışma şartının olduğunu belirtti.  Dershanelerin, çalışanlarının haklarını sömürdüklerini ifade eden Bakan Nabi Avcı, bir çok öğretmenin yaz dönemlerinde veya başka zamanlarda sigortalarının yatırılmış olmamaları nedeniyle 6 yıl sigorta şartında esnekliğe gidildiğini belirtti. Buna göre dershane öğretmenlerinin Milli Eğitim bünyesine alınmasında gerekli olan 6 yıl sigorta şartı kesintisiz değil de belli aralıklarla da olabilir. Yani bir öğretmen belirli aralıklarla da olsa 6 yıl bir dershanede görev yaptıysa MEB bünyesine dahil olabilecek. 6 yıl sigorta şartını yerine getiren dershane öğretmenleri MEB bünyesine alınacak. Bu öğretmenler özel okullarda veya halk eğitim merkezlerinde görev alacak. Sigorta şartını yerine getirmeyen öğretmenler için başka istihdam modelleri geliştirileceğini ifade eden Bakan Nabi Avcı dershane öğretmenlerinin MEB bünyesine alınması hususnda başka şartlardan söz etmedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim