Öğretmen Diyarı

47 BİN ÖĞRETMEN ATAMASININ NE ZAMAN YAPILACAĞI BELLİ OLDU

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'de görüşülen ve gece geç saatlerde onaylanan 47 Bin Öğretmen atama iznini MEB'e veren yasayı onaylamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı atamaların ne zaman yapılacağı konusunda nihayet öğleden sonra açıklamayı sitesinden duyurdu. Buna istinaden daha önceden Bakan Yardımcısı ve Milletvekillerin söylediği gibi atamanın tamamı 2015 yılında olmayacak. Sadece 35 Bin'i 2015 yılında kullanılacak.

12 Bin atamanın önümüzdeki yıl yapılacağını duyurdu. Bu da Şubat atamasını işaret ediyor. Neden verilen bu izin ileriki bir yıla devredildi anlaşılmış değildir. İhtiyaç yine dönem ortasında mı karşılanacak!

Nisan ve Ağustos ataması için çabalayanları üzecek olan bu atama izni ne Ağustos ataması için yeterli bir sayıdır ne de Nisan için bir umut bırakmıştır. Nisan'da seçimlerden dolayı bir atama olsa bile istenen 40 Bin sayısı maalesef hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır.

Nisan için 10 Bin verilse daha kimseyi memnun etmeyeceği gibi Ağustos döneminden de eksilme olacağı için hiç memnuniyet verici bir sayı çıkmamıştır ortaya. Bu atanacak 35 Bin sayısının içinde bir de Dershane Öğretmen atamasını unutmamak lazım. Dershane öğretmenleri için söylenen 5 Bin sayısı da düşünce Nisan ve Ağustos için çok komik sayılar ortaya çıkmakta ve atama bekleyen öğretmenlerin umutları ve dirençleri kırılmış durumda.

Ne Nisan Ne Ağustos için umut tükenmiş değil. Atanacak öğretmenler farklı değildir zaman ne olursa olsun hen Nisan ayında 40 Bin hem Ağustos ayında 50 Bin atama olması şarttır. Aksi halde ne atama bekleyen öğretmenler seçim öncesinde memnun edilmiştir ne de gelecek eğitim- öğretim yılı için yeterli öğretmen ihtiyacı karşılanmış olmayacaktır.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim