Öğretmen Diyarı

Zor Anlarda Motivasyonunuzu Arttıracak 5 Öneri

 

İşte kendinize inanmanız konusunda size ilham verecek ve ihtiyaç duyduğunuzda kendi kendinize tekrarlayarak, gün içinde motivasyonunuzu artırabileceğiniz bazı sözler…

1. Bugün her işin üstesinden gelebilirsin!
Bu ifade aslında, sizi en zor olana; önünüzde ‘dağ gibi duran’ işlere hazırlıyor ve zihninizi doğru bir biçimde yapılandırıyor. Zaten üstesinden geleceğinize inanır ve bunu sık sık tekrarlarsanız; bir de bakmışsınız ki, işler bitmiş bile.

2. Sen de yapabilirsin
Tüm dünyada önemli işler başaran her insanın bir dakikası, altmış saniyeden meydana geliyor. Yani bu konuda Mark Zuckerberg ya da Elon Musk ile eşit olanaklara sahipsiniz. Zihniniz buna en büyük muhalefeti yaparak, sizi bunun tam aksine ikna etmek için birçok bahane üretecektir. Fakat hedefinize odaklanarak ve enerjinizi doğru kullanarak onu kontrol edebilirsiniz. Şimdi başarma sırası sizde!

3. “Başarının yüzde doksan dokuzu başarısızlıktır!”
Soichiro Honda’nın bu güzel sözünden de anlaşılacağı gibi, başarısızlık çok kıymetli bir ders. Çünkü yalnızca nerede yanlış yaptığınızın farkına varmanızı sağlamıyor; aynı zamanda, onların doğrusunu yapmanız konusunda da size yol gösteriyor. Bu nedenle, başarılı olmanız için; başarısızlıklarınıza değer vermeniz, onlardan ders almanız çok önemli.

4. “Arayarak bulamayabilirsiniz, fakat bulanlar arayanlardır!”
Bayazid Bastami’nin bu derin sözünde söylediği gibi; her güne, aradığınız yanıtı bulacağınıza inanarak başlamanızda yarar var. Çünkü yanıtı bulacağınız konusunda yeterince inançlıysanız, onu er ya da geç bulursunuz.

5. “Şimdi yeni şeyler söylemek lazım!”
Mevlana Celaleddin Rumi’nin bu muhteşem sözünün verdiği ilham sayesinde; her sabah yeni fırsatlarla dolu, yepyeni bir güne uyandığınızı sık sık hatırlayarak yaşama sevinci hissedebilirsiniz. Ayrıca, nerede ve hangi durumda olursanız olun; yaşadığınız olumsuzlukların bire bir aynısını yaşamanızın asla mümkün olmadığını fark etmeniz, size yeni işlere atılmanız konusunda destek olabilir.

 

teknolojimedya.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol