Öğretmen Diyarı

Zihinsel Olarak Güçlü İnsanların 5 Özelliği

Zihinsel olarak güçlü insanlar stresli ortamların kendilerini etkilemesine ve yönetmesine izin vermezler. Onlar için;

1. Stres Hayatın bir parçasıdır.

Bazı insanlar zamanlarını ve enerjilerini, ”Neden hep sadece benim başıma geliyor”, ”Neden ben?” gibi sorulara cevap bulmak ile harcarken, Zihinsel olarak güçlü olan insanlar bilirler ki problemler, terslikler, güçlükler ya da zorluklar yaşadığımız hayatın bir parçasıdır ve kaçınılmazdır. Bu kişiliğe sahip kişiler strese neden olabilecek bir durum meydana geldiğinde tüm enerjilerini stresin üstesinden gelebilme eylemine verirler. Önemli olan ilerlemedir.İçinde bulundukları durumu değiştiremeseler bile düzeltebilecek adımları atabileceklerini bilirler. Kontrol edemedikleri olaylar yüzünden kendilerini üzmek yerine, hayatlarında kontrol edebildikleri şeylere odaklanırlar. Davranışlarının kontrol edebilecekleri en iyi şey olduğunu bilirler ve ona göre bir yol haritası çizerler.

2. Pesimist yaklaşımı reddederler.

Karamsar ve olumsuz düşünce yapısından uzak dururlar. Problemlere akılcı ve yapıcı çözümler getirirler. Zihinsel yönden güçlü olan kişiler, güçlükleri gerçekçi birer perspektif ile ele alırlar. Ancak zihinsel olarak güçlü olmak her olaya pozitif bir biçimde yaklaşmak demek değildir. Aksine olaylara olabildiğinde gerçekçi ve mantık çerçevesinde yaklaşırlar. Pesimistlik, kişinin içinde bulunduğu durumu daha zor bir hale getirir. Yapılan bir araştırma, insanların endişelerinin %90 ‘ının gerçekleşmediğini, gerçekleşenlerin yarısının da korkulduğu kadar kötü olmadığını ortaya koymuştur. Zihinsel yönden güçlü kişiler, pesimist yaklaşımı reddederler. Unutmamak gerekir ki; Bir optimist ışığı gören, Bir pesimist ise ışığı daima söndüren kişidir.zihinsel ve güçlü

3. Zihinsel ve Fiziksel Sağlık Önemlidir.

Zihinsel olarak güçlü insanlar fiziksel sağlığın ruh sağlıkları için ne denli önemli olduğunun bilincindedirler. İyi bir uyku düzenine sahiptirler. Sağlıklı bir beslenme düzeni yürütürler ve egzersiz yaparlar. Stresten kaçınmak için yürüyüşe çıkmak, temiz hava almak, yeni hobiler edinmek gibi aktivitelerde bulunurlar. Zihinsel sağlıklarını en az fiziksel sağlıkları kadar önemser ve buna göre davranırlar.

4. ”Özgüven” Duygusu Gelişmiş kişilerdir.

Özgüven sahibi kişilerdir. Durumlar ile kişileri birbirinden ayırt edebilirler. İç sesleri gelişmiştir. Kendilerine olumlu telkinlerde bulunup, değerlendirmeler yaparak, yanlışlarını düzeltme yolu ararlar. Yeni bilgilere açıktırlar. Yeni bilgilerin bakış açımızı her zaman değiştirebileceğini iyi bilirler.

Zorlukların kendilerini daha güçlü ve daha iyi birer birey haline getireceklerine inanırlar. Bugünü yaşayıp, gelecek için plan yaparlar. Hayata farklı açıdan bakabilen , kendine inanan ve güvenen kişilerdir. Pozitif düşünceleri ile özgüven duygusunu harekete geçiren kendileri ile barışık bireylerdir.

5. Risk almaktan çekinmezler.

Zihinsel olarak güçlü olabilmek için değişime ayak uydurabilmek esastır. Belirsizlik, cesur olmayan insanlar için bir engel teşkil edebilir ancak zihinsel yönü gelişmiş insanlar için bu bir engel değil, sınırların bir adım ötesine gidebilme fırsatıdır. Korku, endişe, kaygı gibi olumsuzluklar kişiyi yalnızca geriye doğru çeker. Zihnen güçlü insanlar, ilerleyebilmek için risk alabilme becerisine sahip olunması gerektiğini bilirler.

 

Kaynak: kisiselbasari.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol