Öğretmen Diyarı

Zekayı geliştiren yiyecekler nelerdir?

Bundan yola çıkarak diyebiliriz ki insanın beynin geliştirmek aynı zamanda insanın kendisini de geliştirmesi anlamına geliyor. Bu nedenle insan beynini geliştiren, onun problem çözme kapasitesini ve anlama yetisini arttıran besinlerin neler olduğunu merak edeceğinizi düşündük.

Hemen endişeye kapılmanıza gerek yok, sizi bir aktarcıya gönderip bitkisel ilaç adı altında tüm maaşınızı gereksiz şeylere yatırmanızı istemeyeceğiz. Hemen her evde bulunan temel ihtiyaç maddeleri işinizi fazlasıyla görecektir…

Tam tahıllı Besinler

Beynin temel besin kaynağı glukozdur ve besinlerden alınan enerjinin %20’sini beyin kullanır. Bu nedenle öğünlerinizde B vitamini açısından zengin olan tam tahıllı besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü tam tahıllı besinler vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yavaş ve dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlar böylelikle gün boyu kendinizi hem dinç hem de mutlu hissedersiniz.
Deniz Mahsulleri
Haftada 2/3 kez balık tüketmek beyin fonksiyonlarının sorunsuz çalışması için oldukça önemlidir. Omega 3 açısından zengin olan sardalya, somon, alabalık ve uskumru tüketebilir aynı zamanda diğer deniz mahsulleriyle de destekleyebilirsiniz.
Yabanmersini
Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre yabanmersinin beyin için oldukça faydalı bir meyve olduğu ortaya çıktı. İçeriğindeki A,B,C vitaminleri, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerini barındıran yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirleri korur, hafızayı güçlendirir ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığına karşı korur.
Domates
İçeriğindeki fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum mineralleri ile A, B, C vitaminleri açısından zengin olan domates beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak aynı zamanda likopen bulunduran domates kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp sağlığını destekler.
Kabak Çekirdeği
Çinko açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği hem hafızayı kuvvetlendirmek hem de düşünme yetinizi geliştirmek için oldukça faydalıdır.
Brokoli
A, B6, B2, B3, C ve E vitaminleri açısından zengin olan brokoli aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve sodyum içerdiği için beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir.
Sizin de hemen fark edeceğiniz gibi bu yiyeceklerin tamamını normal bir evin mutfağında bulmak mümkün. Üstelik tamamen doğal oldukları için hiçbir yan etkileri yada zararları olmadığını da gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden faydalanmamak sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için pek de akıllıca bir tutum olmaz diye düşünüyor herkese bol sağlık ve mutluluk diliyorum…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim